Euro
10.1345
-0.06%
Dolar
8.6441
-0.03%
Altın
486.79
-0.25%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
412.050
-0.40%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Rize'de Atatürk heykeli kaldırılıyor tartışması

  Rize'de Atatürk heykeli kaldırılıyor tartışması

  Rize'de meydanın yeniden düzenlenmesi için hazırlanan projede, Atatürk anıtı yerine çay bardağı figürünün olması tartışma konusu oldu.
  • DHA
  • 17.09.2015 - 20:30

  Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, seçim döneminde '10 Numara Projeler' başlığı altında kamuoyuna açıkladığı Meydan Projesi için çalışma başlattı.

  ATATÜRK ANITI YERİNE ÇAY BARDAĞI

  Cumhuriyet Meydanı'na yerleştirilen tabelada yer alan proje çiziminde Atatürk anıtının yerine çay bardağı figürü yerleştirilmesi ise anıtın kaldırılacağı tartışmalarına neden oldu.

  Rize de Atatürk heykeli kaldırılıyor tartışması #1

  ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ TEPKİLİ

  ADD Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, Cumhuriyet Meydanına 1980’li yıllarda dikilen Atatürk anıtının, Rize Belediyesi’nin Meydan Düzenleme Projesi adı altında kaldırılacağı yönünde duyumlar aldıklarını söyledi. Konuyla ilgili görüşme talep ettiği Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’tan cevap alamadığını belirten Toprak, bunun üzerine Başkan Kasap’a mektup yazdığını kaydetti. Ömer Toprak, Atatürk heykelinin kaldırılması durumunda her türlü mücadeleyi vereceklerini vurguladı.

  Rize de Atatürk heykeli kaldırılıyor tartışması #2

  BAŞKAN KASAP: BELKİ FARKLI BİR ALANA ALABİLİRİZ

  Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ise anıtla ilgili olarak, "Sembolik bir proje hazırlandı. Heykelin kaldırılıp kaldırılmaması ile ilgili henüz alınmış bir karar yok. Ancak yapılan törenlerde meydan kilitleniyordu. Yeni meydan düzenlemesinde buna da çözüm getirecek bir formül bulacağız. Belki heykeli farklı bir alana alabiliriz, ancak bu yönde henüz karar vermedik" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir