Petrol
87.09
-0.10%
Euro
18.1927
0.19%
Dolar
18.539
0.18%
Altın
993.14
0.53%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
362.711
0.11%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Rize’de yoğun bakım kapasiteleri maksimum düzeye çıkarıldı

  Rize İl Sağlık Müdürlüğü, artan vaka sayısı nedeniyle vatandaşlardan çok zorunlu olmadıkça hastanelerin poliklinik ve acil servislerine başvurmamalarını istedi.
  • DHA
  • 20.11.2020 - 13:10
  • Güncelleme : 20.11.2020 - 13:20
  Rize’de yoğun bakım kapasiteleri maksimum düzeye çıkarıldı

  Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, kentte, vaka sayılarında hızlı bir artış sürecine girildiği, bu sürecin günden günü yükselerek devam ettiği bildirildi.

  Özellikle son birkaç gündür hızla artan vaka sayıları ile hastalığı ağır seyredenlerin sayısının arttığı, bununla birlikte hastanelerde iş yükünün çok arttığı ve kapasitenin zorlanır hale geldiği anlatılan açıklamada şöyle denildi:

  “KAPASİTELER MAKSİMUM SEVİYEYE ÇIKARILDI”

  “Bu durumdan çok daha önemli ve acısı ise kıymetli insanlarımızı daha hızlı kaybediyor olmamızdır. Hastanelerde mevcut yoğun bakım kapasiteleri maksimuma çıkarıldı. Akabinde olası daha da zor günler için yoğun bakıma dönüştürülebilecek tüm alanları planlayıp, bunun için de gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanı tedarik ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta sayımız arttıkça sürekli başka servisleri de boşaltıp, korona servisine dönüştürmek zorunda kalıyoruz.

  Rize’de yoğun bakım kapasiteleri maksimum düzeye çıkarıldı #1

  “YATAK SIKINTISI OLMAMASI İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE MÜCADELE EDİYORUZ”

  Böylece koronaya yakalanmış hastaneye yatmak zorunda kalan hiçbir vatandaşımızın yatak bulmakta sıkıntı yaşamaması için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Lakin şu da unutmamalıdır ki, korona servisine çevirdiğimiz her bir servis, tedavisine orada ihtiyaç duyan koronavirüs dışı diğer hastalarımızın mağduriyeti anlamına gelmektedir.”

  Rize’de yoğun bakım kapasiteleri maksimum düzeye çıkarıldı #2

  “ZORUNLU OLMADIKÇA POLİKİNLİK VE ACİLLERE BAŞVURMAYALIM”

  Çok zorunlu olmadıkça hastane poliklinikleri ve acillere başvurulmaması çağrısı yapılan açıklamada, “Kapasitelerimizin zorlandığı bu sıkıntılı günlerde kıymetli vatandaşlarımızdan bizlere lütfen ama lütfen çok daha fazla yardımcı olmalarını istiyoruz. Lütfen çok zorunlu olmadıkça hastane polikliniklerimize ve acillerimize başvurmayalım. Bu süreçte artık korona hastalarımızı imkânlarımız gereği iki kişilik odalara yatırmak zorunda kaldığımızdan, yanıma asla başka hasta almam diyerek sağlık çalışanlarını zor durumda bırakmayalım.

  Rize’de yoğun bakım kapasiteleri maksimum düzeye çıkarıldı #3

  “KİMSENİN BÖYLE BİR İSTEĞİ OLMAMALIDIR”

  Çünkü unutmayalım ki hızla artan hasta sayımız yüzünden yanımızdaki yatağa yatmasını istemediğimiz hasta acilde sedye üzerinde saatlerce beklemek zorunda olan kişidir. Kimsenin özellikle böylesi zorlu süreçte böyle bir hakkı yoktur ve isteği de olmamalıdır. Zaman anlayış, sabır ve hoşgörü zamanıdır.” ifadelerine yer verildi.


  Görüş Bildir