Dolar
6.937
-0.2258%
Euro
8.2085
0.2026%
Altın
1976.68
-0.007%
Borsa
1126.11
-0.0701%
G. Altın
441.548
-0.0464%
Bitcoin
78110.64
-1.4448%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Roman vatandaşlar eğitimle iş sahibi olacak

  Edirne Valiliği'nce kentteki Roman vatandaşların istihdamına katkı sağlamak için eğitim programı düzenlendi.
  • 16.01.2013 - 20:53
  Roman vatandaşlar eğitimle iş sahibi olacak

  Roman vatandaşlar eğitimle iş sahibi olacak #1

  Edirne Valisi Hasan Duruer, eğitim programının tanıtım töreninde yaptığı açıklamada, Roman vatandaşların Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu belirterek, ''Romanlar'ın yakın zamana kadar çok önemsenmediklerini hatta dışlandıklarını'' kaydetti.

  ''Romanlar bizim kültürümüzün bir parçası, kendi kültürlerini muhafaza ederek, onları halka entegre etmek istiyoruz'' diyen Duruer, bunun için sivil toplum kuruluşlarıyla birçok faaliyet yaptıklarını anlattı.

  Edirne'nin nüfusunun yüzde 10'undan fazlasını Roman vatandaşların oluşturduğuna dikkati çeken Duruer, şunları kaydetti:

  ''Esasında bizim için büyük bir güç, çocuk sayıları fazla, çünkü sayın Başbakan'ımız 3 çocuk ve fazlasını tavsiye ediyor. Roman vatandaşlarımızda çocuk sayısı 5-6'yı buluyor. Çok çocuk sayısından çok, nasıl istihdam edeceğimiz, nasıl eğiteceğimiz önemli. Bu projelerde bunlarla ilgili. Bu vatandaşlar, kültürümüzün bir parçası.''

  Moda Tasarımcısı Gülşah Saraçoğlu da çok önemli bir sosyal sorumluluk projesinin içerisinde yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, ''Eli dikişe nakışa yatkın herkese eğitim vermek için geldim. Kendi yaptıkları ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlayacaklar. Bu ürünlerin pazarlamasını hem mağazalarımda, hem de internet üzerinden yapabilirim'' diye konuştu.

  Focus Mesleki Eğitim Kurumları Genel Müdürü Begüm Özdoğularlı, en önemli sorunları işsizlik olan Roman vatandaşların eğitilerek, bu sorunlarını en aza indirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, yıl sonuna kadar 2 bine yakın kişiye eğitim vererek, onları meslek sahibi yapmayı planladıklarını bildirdi.

  Edirne Valiliği ile Focus Mesleki Eğitim Kurumları işbirliğinde düzenlenecek eğitim programında, bir yıllık eğitimin ardından sertifika verilecek Roman vatandaşların istihdam edilmeleri amaçlanıyor.

  Görüş Bildir