Euro
9.6565
-0.27%
Dolar
8.0545
-0.2%
Altın
453.27
0.65%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
510.958
-2.54%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Rusya Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapıyor

  "Açık Hava Sahası Anlaşması" çerçevesinde Rus askeri uçağı, Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapmaya başladı.
  • 15.12.2015 - 14:38
  Rusya Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapıyor

  Rusya Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapıyor #1

  Türkiye ile Rusya arasında yaşanan sorunlu döneme rağmen, uluslararası silah denetimine dair 'Açık Semalar Anlaşması' askıya alınmadı. Anlaşma çerçevesinde An-30B tipi Rus askeri uçağı Türkiye semalarında planlanan gözlem uçuşunu yapmaya başladı.

  GÖZLEM UÇUŞU BAŞLADI

  Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Federasyonu'nun Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında 15-18 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye'de gözlem uçuşu icra etmeye başladığını bildirdi.

  UÇAKTA TÜRKLER DE OLACAK

  Açıklamada, Rusya Federasyonu'na ait ASA gözlem uçağı ile gerçekleştirilecek olan uçuş esnasında, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) kapsamında, uçakta Rus uzmanların yanı sıra Türk yetkililerin de hazır bulunacağı ifade edildi.

  YETKİLİLER KONTROL EDECEK

  Türk askeri yetkililer uçuş sırasında hangi tür cihazların kullanıldığını ve anlaşmaya uyulup uyulmadığını kontrol edecek. Uçuş güzergahının maksimum 1500 kilometre olacağı kaydedildi.

  RUSYA BUGÜNE KADAR TÜRKİYE ÜZERİNDE 32 UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRDİ

  Açık Hava Sahası Anlaşması'na katılan devletler birbirlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alıyor. Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001'de dahil oldu. Rusya bugüne kadar Türkiye üzerinde 32 gözlem uçuşu gerçekleştirdi.

  EKİMDE TÜRKİYE'NİN İSTEĞİ ÜZERİNE ERTELENMİŞTİ

  Rus gözlem uçaklarının Eskişehir ve Diyarbakır hava sahasında 12-16 Ekim'de başlaması beklenen gözlem uçuşları, Türkiye'nin talebi üzerine belirsiz bir tarihe ertelenmişti. RusyaSavunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Türkiye'nin resmen erteleme talebinde bulunduğunu ve anlaşma çerçevesinde yapılan rutin uçuşların ertelendiğini söylemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir