Petrol
98.69
1.32%
Euro
18.6112
1.07%
Dolar
17.9509
0.46%
Altın
1.034
0.44%
Borsa
287
1.43%
Bitcoin
444.100
2.72%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Şafak Öğretmen'e ölümünden 6 ay sonra ceza

  Atanamayan öğretmenlerin sembolü olan ve kanserden hayatını kaybeden Şafak Bay’a ölümünden aylar sonra 3 yıl hapis!
  • 07.01.2012 - 10:11
  Şafak Öğretmen'e ölümünden 6 ay sonra ceza

  Şafak Öğretmen e ölümünden 6 ay sonra ceza #1

  Atanamayan öğretmenlerin sembolü haline gelen ve yakalandığı kemik kanseri hastalığı sonucu geçtiğimiz haziran ayında vefat eden Şafak Bay'a öğrencilik yıllarında katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle 3 yıl hapis cezası verildi.

  "GELSİNLER MEZARINI ABLUKAYA ALSNLAR"

  Karara isyan eden anne Meryem Bay, oğlunun katıldığı o basın açıklaması nedeniyle dayak yediğini ve işkence gördüğünü belirterek "O gözaltından sonra ağrıları başladı, hiç de dinmedi. O işkence nedeniyle hastalığının hızla ortaya çıktığını düşündük hep. Şafak'tan geriye bana bir tek mezarı kaldı. Gelsinler mezarını ablukaya alsınlar" dedi.

  ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SESİ OLDU

  Atanamayan öğretmenlerin sembolü olan Şafak Bay, üniversite dördüncü sınıf öğrencisiyken 2004'te kemik kanseri hastalığına yakalandı. Ataması Yapılmayan Öğretmenlen Platformu'nun (AYÖP) kurucularından olan Bay, hastalığına karşın her plaformda mücadelesini sürdürdü ve atanamayan öğretmenlerin sesi oldu.

  3 YIL HAPİS!

  Oğullarının acısıyla yıkılan Bay ailesi, geçtiğimiz günlerde Şafak Bay'a, ölümünden 6 ay sonra verilen hapis cezasıyla şok oldu. Şafak Bay, 9 Haziran 2004'te Elazığ'da katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle 2911 sayılı "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ettiği" gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Oğlunun Elazığ Postanesi önünde bir basın açıklamasına katıldığını ve orada gözaltına alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzerine serbest bırakıldığını anlatan Meryem Bay, gelen cezayla şok olduklarını belirtti.

  Oğluna hapis cezası verildiğini önce arkadaşlarından duyduğunu, daha sonra eve mahkeme kâğıdı geldiğini söyleyen anne Meryem Bay, "Sanırım üniversitede birinci sınıftayken bir yürüyüş olmuş. O da oradaymış. Belki de katılmıştır, gençti sonuçta. Orada gözaltına alındığını anlatmıştı. Çok üzgünüz. Haberi duyunca sinirlendiğim için postacının getirdiği evrakı almadım" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir