Petrol
113.44
0.76%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.493
2.33%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Şahin Alpay'ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi

  Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararı sonrasında tahliye talebi 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilen Şahin Alpay'ın avukatlarının 14. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruları da reddedildi.
  • DHA
  • 15.01.2018 - 21:26
  Şahin Alpay'ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi

  Şahin Alpay ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi #1

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Şahin Alpay'ın avukatının Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararına dayandırarak yaptığı itirazı reddetmesini şu gerekçelerle açıkladı;

  "AĞIR CEZA MAHKEMESİNE TALİMAT VEREMEYİZ"

  "Anayasa Mahkemesinin somut olayda otomatik olarak sanığın tahliyesi sonucunu doğuracağını kabul etmek hukukun genel ilkelerine, Anayasa'daki mahkemelerin bağımsızlığı, mahkemelere emir ve talimat verilemeyeceği ve telkinde bulunulamayacağı yönündeki düzenlemelere, doğal hakim güvencesi başta olmak üzere bir çok yargılamaya dair ilkelin ihlali sonucunu doğuracaktır. Zira mahkemenin esastan inceleme yapan temyiz mercii kararına dahi direnme hakkı vardır. Kanun yolu incelemesi sonucunda mercii, sanığın tahliyesi kararına varırsa yargılamayı yapan mahkemeye bu yönde bir talimat verememekte, kendisi tahliye işlemini gerçekleştirmektedir. Aynı şekilde itiraz üzerine mahkememizce olası bir itirazın kabulü durumunda tahliye işlemi mahkememiz tarafından yapılabilecek olup tahliyeye yönelik İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir talimat verme yetkimiz bulunmamaktadır. Tüm bu değerlendirmeler Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru sonucunda hak ihlaline karar vermesinin otomatik olarak tahliye sonucunu doğurmadığını göstermektedir."

  İTİRAZ REDDEDİLDİ

  Üst mahkeme, sanığın kaçma şüphesinin bulunduğunu belirterek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği tutukluluğun devamına yönelik kararın usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek itirazın reddine karar verdiğini belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir