Euro
11.1426
1.05%
Dolar
9.5317
0.54%
Altın
551.39
0.63%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
574.700
2.14%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Sahte diplomalı başkan TÜBİTAK'tan atıldı

  ODTÜ lisans ve yüksek lisans diploması sahte çıktığı için tutuklanan TÜBİTAK'a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi Başkanı Hasan Başaran, TÜBİTAK'tan da atıldı.
  • 17.01.2015 - 10:31
  Sahte diplomalı başkan TÜBİTAK'tan atıldı

  Sahte diplomalı başkan TÜBİTAK tan atıldı #1

  TÜBİTAK'ta patlak veren skandal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Başmüfettişi Tolga Seki'nin incelemesi ile ortaya çıktı. Daha önce kurumda yaşanan bir başka sahte diploma olayı üzerine inceleme yapan müfettiş, Başaran'ın ibraz ettiği ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ile Kriptografi Yüksek Lisans diploması hakkında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'ndan bilgi istedi.

  HASAN PALAZ İŞE ALMIŞTI

  Başkanlık, kuruma verdiği cevapta; söz konusu bölümden Hasan Başaran adında bir mezun bulunmadığını kaydetti. Başkanlık, diplomanın kopya olduğu, ayrıca belgede mezuniyet tarihi olarak gösterilen 2005'te belgede imzası bulunan Ahmet Acar'ın rektör olmadığını kaydetti. Kurum yazısında, Kriptografi Yüksek Lisans Bölümü'nden Hasan Başaran isimli bir mezun da olmadığı da bildirildi. TÜBİTAK bu bilgiler doğrultusunda Başaran'ın iş aktini 23 Aralık 2014 itibariyle feshetti. Hasan Başaran'ın Paralel Yapı ile ilişkili olduğu için kurumdan gönderilen TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz tarafından, 09 Temmuz 2012'de TÜBİTAK Bilgem'de işe alındığı, 2013 başında ise Kamu Sertifikasyon Merkezi'e yönetici yapıldığı öğrenildi.

  Hasan Başaran, diplomalarının sahte olduğunun tespit edilmesi üzerine gözaltına alınıp "Resmi belgede sahtecilik" ve "Kamu kurumları aleyhine dolandırıcılık" suçlarından tutuklanmıştı.

  İLK SKANDAL DEĞİL

  Daha önce de TÜBİTAK'ta inceleme yapan Teftiş Kurulu müfettişleri, kendisini Uludağ Üniversitesi mezunu olarak gösteren Cevdet Aydın'ın aslında lise mezunu olduğunu tespit etmişti. BİLGEM Başkanı Hasan Palaz'ın da eksik belgelere rağmen Aydın'ı, 4 bin 800 TL maaş ile uzman olarak işe aldığı, 2.5 yıl BİLGEM'de çalışan Aydın'ın devletten haksız yere toplam 144 bin TL maaş aldığı tespit edilmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir