Euro
15.3686
0.22%
Dolar
13.4514
0.10%
Altın
787.2280
0.14%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
576.264
-0.82%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Samsun'daki selde 1 kişi hayatını kaybetti

  Ayhan Asılkefeli (67), suların üzerine geldiğini görünce kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
  • 08.08.2012 - 11:18
  Samsun'daki selde 1 kişi hayatını kaybetti

  Samsun daki selde 1 kişi hayatını kaybetti #1

  Samsun'da gece saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli yağış, dere taşkınlarına neden oldu, ekili tarım arazileri su altında kaldı.

  Atakum, 19 Mayıs ve Bafra İlçeleri'nde şiddetli yağış, hayatı olumsuz etkiledi.

  EVLER SU ALTINDA KALDI

  Atakum ilçesinden geçen Kürtün Çayı taşınca, dere yatağı çevresindeki evler su altında kaldı, ekili tarım arazileri zarar gördü. Yeşildere Mahallesi Karayolları mevkisinden denize dökülen çay, buradaki 3 köprü için tehlike oluşturunca, trafik polisleri araç geçişlerini kontrollü olarak sağlamaya başladı.

  Söz konusu alanda ev ve arazisi bulunan İlhan Ethem Yolcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez çayın debisinin bu kadar yükseldiğine şahit olduğunu belirterek, ''Burada tarım arazilerimiz ve meyve bahçelerimiz su altında kaldı. Asma köprümüz sulara kapıldı. Yetkililerin burada önlem almasını bekliyoruz'' dedi.

  SAMSUN SELE TESLİM

  Elmaçukuru Köyü'nde de mahsur kalan vatandaşlar olduğu ihbarını alan arama kurtarma ekipleri, köye hareket etti. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı sivil savunma ekipleri ile Samsun Off-Road Kulübü üyeleri, köye ulaşmaya çalışıyor. Köyde arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Merzifon'dan 2 helikopterin havalandığı öğrenildi.

  MAHSUR KALAN 20 KİŞİ KURTARILDI

  Bafra ilçesinde ise Terziler, Kuşluhan ve Türkköy köylerinde heyelan meydana geldi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin, bu köylerde mahsur kalan ve yardım isteyen 20 vatandaşı kurtardığı, yaralanan bir vatandaşın Bafra Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

  19 Mayıs İlçesi'nde de sabah 05.00'da başlayan yağış, Engiz Deresi'nin debisinin yükselmesine neden oldu. Taşan dere, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Şehir Parkı ve Kumcağız Mahallesi'nin su altında kalmasına neden oldu.

  2 SAAT TRAFİK AKIŞI SAĞLANAMADI

  Derenin taşması sonucu Sinop-Samsun Karayolu'nda trafikte aksamalar yaşandı. Sökülen ağaçların birikmesiyle tıkanan karayolunda 2 saat trafik akışı sağlanamadı. Temizlik ekiplerinin yolda birikenleri temizlemesinin ardından karayolu tek şeritten trafiğe açıldı.

  Şehir Parkı'ndaki çok sayıda aracın su altında kaldığı, dere kenarındaki tarım arazilerinin de zarar gördüğü gözlendi. Bu arada tarım sulaması yapan çiftçilerin çok sayıda su motoru ise sulara kapılarak kayboldu, bazı vatandaşların hayvanları da telef oldu. İlçe Jandarma Komutanlığı binası ile birçok iş yeri ve depoları da su bastı.

  1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Bu arada, Kumcağız Mahallesi sahilinde dere kenarına biriken odunları toplamaya çalışan Ayhan Asılkefeli (67), suların üzerine geldiğini görünce kalp krizi geçirdi. Çevredeki vatandaşlarca Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Asılkefeli, müdahaleyi rağmen kurtarılamadı.

  İlçenin sahil mevkisindeki yazlıkçıların evlerini boşaltmaları yönündeki uyarılar üzerine vatandaşlar yazlıklarını boşalttı.


  Görüş Bildir