Euro
15.1796
-0.60%
Dolar
13.4315
-0.30%
Altın
793.64
0.01%
Borsa
1929
-4.11%
Bitcoin
468.368
-4.73%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C
  Şanlıurfa Cezaevi'nde isyan - Video

  Şanlıurfa Cezaevi'nde isyan - Video

  BDP milletvekili İbrahim Ayhan'ın da tutuklu bulunduğu E Tipi Kapalı Cezaevi'nde isyan çıktı.
  • 17.06.2012 - 00:13

  Şanlıurfa Cezaevi nde isyan - Video #1

  İtfaiye ve jandarma ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın bir süre sonra söndürüldü. Dumandan etkilenen bazı tutuklular, cezaevine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

  FOTO-GALERİ İÇİN TIKLAYIN

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu da cezaevine gelerek, polis ekiplerinin çalışmasını koordine etti. Bu arada olay yerine sevk edilen çevik kuvvet ekipleri, cezaevi çevresinde önlem aldı.

  Bazı tutuklu yakınları da cezaevine gelerek, yetkililerden bilgi almaya çalıştı.

  VALİ GÜVENÇ: 13 ÖLÜMÜZ VAR

  Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi 'nde çıkan yangında, 13 kişinin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını söyledi.

  Güvenç, yangının meydana geldiği cezaevinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Olayın cezaevinin adli tutuklularının bulunduğu koğuşta meydana geldiğini ifade eden Güvenç, siyasi suçlularla ilgisinin olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

  ''Mahkumlar kendi aralarında yaptıkları kavga sonucunda yatakları yakıyorlar. Maalesef kapıların açılmasına kadar geçen sürede böyle bir olay yaşadık. Cezaevinde durum şu anda sakin. Savcı gerekli otopsi ve inceleme çalışmalarına başladı. 13 ölümüz var, 2 ayakta tedavi gören şu anda cezaevinde, 3 tanesinin de hayati tehlikesi yok ama hastanede tedavi görüyor.''

  "BDP'Lİ VEKİL İLE ALAKALI DEĞİL"

  Vali Güvenç, bir gazetecinin yangının KCK davasından tutuklu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın bulunduğu koğuşta meydana gelip gelmediğine ilişkin sorusunu, ''Sayın İbrahim Ayhan'ın bulunduğu koğuşla ilgisi yok. Ben içeri girdim gördüm. Olay tamamen ayrı koğuşlarda olmuş'' diye cevaplandırdı.

  Bu arada açıklamanın yapıldığı sırada cezaevi çevresinde bekleyen ve barikatı aşarak içeri girmek isteyen gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

  VALİ, ÖLENLERİN YAKINLARIYLA GÖRÜŞTÜ

  Olay yerinde incelemelerini sürdüren Güvenç, cezaevinin dışında bekleyen tutuklu yakınlarının yanına giderek olayda hayatını kaybettiği belirlenen bazı kişilerin isimlerini açıkladı. Güvenç, daha sonra 13 kişinin yakınıyla cezaevinde bir süre görüşme yaptı.

  Vali Celalettin Güvenç, gazetecilerin sorusu üzerine olayda hayatını kaybedenlerin sayısının artmadığını belirtti.

  Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın da cezaevinde her şeyin kontrol altında olduğunu ifade ederek, mahkumların bugünden itibaren yakınlarıyla görüşebileceğini söyledi.

  KCK davasından tutuklu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın avukatı Bekir Benek de müvekkiliyle cezaevinde görüşme imkanı bulduğunu ve durumunun iyi olduğunu gördüğünü belirterek, ''Sayın Ayhan'ın morali yaşananlardan dolayı bozuk. Çok üzgün'' dedi.

  Bu arada Cumhuriyet Savcısı'nın cezaevindeki incelemesi de sürüyor.

  Öte yandan cezaevinin yakınında bekleyen tutuklu ve mahkumların yakınları da dağılmaya başladığı görüldü.


  Görüş Bildir