Petrol
87.36
2.61%
Euro
18.1686
0.18%
Dolar
18.5401
0.21%
Altın
991.4
0.32%
Borsa
3180
-1.04%
Bitcoin
358.395
-0.85%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Şanlıurfa'da 'keme kebabı' günleri

  Şanlıurfa'da, sadece nisan ayında yetişen keme mantarının etle buluştuğu "keme kebabı", yılın sadece bir ayında tüketilebiliyor.
  • AA
  • 12.04.2018 - 11:46
  Şanlıurfa'da 'keme kebabı' günleri

  Türk mutfağının eşsiz örneklerinden biri keme mantarı... Yalnızca nisan ayında yetişen keme mantarı Şanlıurfa'da kebapla bir araya geliyor. Ağızların suyu akıyor...

  Şanlıurfa da keme kebabı günleri #1

  YAĞMURDAN SONRA TEK TEK DAĞLARI'NDA

  Patates büyüklüğündeki keme, bölgedeki Karacadağ ve Tek Tek Dağları'nın eteğinde, nisan ayında yağmur sonrası bulunabiliyor.

  Topraktan çıkarıldıktan sonra kentin lezzet ustalarının önüne gelen keme, yıkanarak ince ince doğranıyor. Etle karıştırılarak şişe saplanan keme, özenle pişirildikten sonra beraberinde közlenmiş biber ve kuru soğanla servis ediliyor. Hem görüntüsü hem de tadıyla iştah kabartan keme kebabı, aylardır bekleyen müdavimleri tarafından yoğun ilgi görüyor.

  YAĞMURA GÖRE FİYAT

  Keme kebabının fiyatını, her yıl bölgeye düşen yağış miktarı belirliyor. Bu yıl mevsimin kurak geçmesi nedeniyle kilosu 120 lirayı bulan keme, kebaba dönüştüğünde porsiyonu 35 liradan satılıyor.

  Damak tadına düşkün vatandaşlar, 11 ayın sonunda kavuştuğu lezzetin, fiyatından çok tadıyla ilgileniyor.

  Şanlıurfa da keme kebabı günleri #2

  SİPARİŞLERE YETİŞİLEMİYOR

  Kentin önde gelen kebap ustalarından Şükrü Akkuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ömrü kısa olan keme kebabına yoğun ilgi gösterildiğini belirterek, "Bahar ayı geldiğinde sipariş için telefonlarımız susmuyor. Hazırlanışı da zor, herkes beceremiyor, ciddi ustalık istiyor. 43 yıllık tecrübemden dolayı benim için çok sıkıntı olmuyor. Yaptığım işten zevk alıyorum." diye konuştu.

  Akkuş, yağışın az olması dolayısıyla bu sezon kemenin fiyatında artış olduğunu anlatarak, "Geçmiş yıllarda kilosunu 20-25 liraya aldığımız keme, bu sene 120-130 lira. Keme deyince vatandaş bize geliyor. Porsiyon olarak diğer kebaplarla arasında 10-12 lira fark var. Öbür kebaplar 24 lira, keme kebabı 35 lira. Vatandaş 11 ay keme beklediği için fiyat sormuyor. Tek sorulan 'çıkmış mı, çıkmamış mı' o kadar." ifadelerini kullandı.

  ETTEN AŞAĞI KALMIYOR

  Keme tutkunlarından Serkan Kılıç da beklediği lezzete kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

  Kebabın kentte belirli lokantalarda yapıldığını dile getiren Kılıç, şunları söyledi:

  "Patlıcanlı, domatesli, sade ve diğer kebapları yılın her döneminde yiyebiliyorsunuz. Keme kebabını ise yılın sadece bir ayında yiyebiliyorsunuz. Şubat veya mayısta bu kebabı bulamıyorsunuz. Kemeyi keme yapan da bu. Diğer kebaplardan farkı, keme kebaba ek bir tat katıyor, etten aşağı kalmıyor, farklı bir lezzet katıyor. Nadir bulunması ve belli bir zamanda çıkması, onu daha da özel yapıyor." diye konuştu.


  Görüş Bildir