Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
737.194
5.87%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Sapanca Gölü'nde su kritik seviyeye düşmek üzere

  İçme suyu ihtiyacı karşılayan gölün kritik seviyesi 30 metre olarak belirlenirken, su seviyesinin son durumu 30,62 metreye kadar indi. Uzmanlar, suyun yalnızca insani amaçlı tüketimini tavsiye etti.
  • DHA
  • 18.11.2020 - 08:48
  • Güncelleme : 18.11.2020 - 09:27
  Sapanca Gölü'nde su kritik seviyeye düşmek üzere

  Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90’ını, Kocaeli’nin ise yüzde 15’ini karşılayan Sapanca Gölü, yetersiz yağışlar nedeniyle alarm vermeye başladı.

  Göldeki su seviyesi 32,50'den 30,62'ye düştü. Sapanca Gölü kenarındaki su çekilmesinin net bir şekilde görüldüğünü belirten Sapanca Rüstempaşa Mahalle Muhtarı Nazım Özkılıç, "Şu an bulunduğumuz yer, yüzdüğümüz bir yerdi. Çekilme olduğu için bu mümkün değil ama normale döndüğü zaman bu bölgede yüzebiliyoruz." dedi.

  ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI

  Sapanca Gölü’nün korunabilmesi için acil eylem planı hazırlanması gerektiğini belirten Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asude Ateş, "Bilindiği üzere Sapanca Gölü çok önemli bir içme suyu kaynağımız. Normalde olması gereken kod 32,20 metre ve çalışmalar bu koda göre planlanıyor. Meteorolojik sebeplere bağlı olarak bazen bu kodlarda düşme meydana geliyor. Bundan 6 yıl önce çok ciddi bir kod farkı oluşmuştu. Su seviyesi 29,20 seviyesine kadar düşmüştü.

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #1

  Yaptığımız meteorolojik çalışmalarda, yaklaşık 7 yılda bir bu bölgede kuraklık yaşandığını fark ettik. Bu yüzden 2021 yılında bir kuraklık bekliyoruz ama umarım yaşanmaz. Yapılan modelleme çalışmaları sonucunda 30 metrelik kodun kritik sınır olduğunu görüyoruz. Hatta göldeki asgari su seviyesini 29,70 olarak nitelendiriyoruz. Bugün alınan verilere göre kod seviyesi 30,62 seviyesinde." diye konuştu.

  "GEREKİRSE PLANLI KESİNTİ YAPILMALI"

  Doç. Dr. Asude Ateş, suyun kontrol altında tutulması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

  "Bu tarz sorunlar ile ilgili önlem planlarının geliştirilmesi gerekiyor. Sapanca Gölü’nün kendini yenileme kapasitesini aşmaması, su seviyesinin ise 30,50 metre kodunun altına düşmemesini istiyoruz. Kod 30’a geldiğinde ise alternatif su çekim yerlerinin kullanılması ve gerektiğinde planlı kesintilerin yapılması gibi acil durum eylem planının geliştirilmesi gerekiyor.

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #2

  Kuraklık ile ilgili sıkıntılar yaşanırsa, yaz mevsimine geldiğimizde 1,5 metreye kadar azalmalar bekleniyor. Şu an yapılması gereken iyi bir şekilde kontrol altında tutulup, bundan sonraki süreçte sıkıntı yaşamamak adına eylem planlarının harekete geçirilmesini tavsiye ediyorum. 30 metre kodundan sonra sadece insani amaçlı tüketilmesi ana planımızda olmalıdır."

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #3

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #4

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #5

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #6

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #7

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #8

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #9

  Sapanca Gölü nde su kritik seviyeye düşmek üzere #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir