Euro
15.1655
-0.69%
Dolar
13.418
-0.40%
Altın
793.6
0.00%
Borsa
1917
-4.70%
Bitcoin
463.384
-6.06%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Sarıyer'de sigara denetimi

  Kaymakam Karaman, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleriyle toplu taşıma araçları ve iş yerlerini denetledi.
  • 20.06.2012 - 22:51
  Sarıyer'de sigara denetimi

  Sarıyer de sigara denetimi #1

  Toplu taşıma araçlarında sigara içildiği yönünde son günlerde artan şikayetler üzerine harekete geçen Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleriyle birlikte Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere ve Sarıyer Merkez'deki belli noktalarda otobüs, minibüs ve taksileri durdurarak, sigara içilip içilmediğini kontrol etti.

  LEVHA BULUNDURMAYANLARA TUTANAK

  Kurallara uymayanlara ceza kesilirken, kanuna göre belli boyutlardaki ''Sigara İçilmez'' levhasını bulundurmayanlar da tutanakla uyarıldı.

  İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Mecit Alemdar da sürücülere araçlara göre bulundurulması gereken levhalar hakkında bilgi verdi.

  Denetimler sırasında toplu taşıma araçlarında bulunan yolcular, bu çalışmadan dolayı Kaymakam Karaman ve denetim ekibine teşekkür etti.

  Kaymakam Karaman, Türkiye'de pilot bölge olduklarını ve 10 ayrı tütün denetim ekibiyle gece-gündüz çalıştıklarını belirterek, son dönemde taksi, minibüs ve halk otobüslerinde sigara içildiğine yönelik şikayetlerin artması nedeniyle denetimleri sıklaştırdıklarını söyledi.

  Karaman, ''İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ile birlikte tütün denetim ekibimizi de alarak denetime çıktık. Yaptığımız denetimlerde halkımızın büyük çoğunluğunun kurallara uyduğunu gördük, bu da bizi sevindirdi. Uymayanlara kanunların öngördüğü şekilde gerekli cezalar kesildi. Birçok kişi de uyarıldı'' diye konuştu.

  OTOBÜSLER TAMAM, MİNİBÜS VE TAKSİLER SIKINTILI

  Araçlardaki ''Sigara İçilmez'' levhalarının önerilen boyutlarda olmadığını kaydeden Karaman, ''Bazı halk otobüsleri ve İETT araçlarında eksiklik yok. Buralarda kurallara sistemli bir şekilde uyuluyor. Ama servislerde, minibüslerde ve taksilerde uyarı levhalarının belli ölçülerde olması gerekiyor. Bu noktada eksiklikler vardı. Bu konuda gerekli uyarıları yaptık'' şeklinde konuştu.

  Banka, pastane, çay bahçesi ve kahvehane gibi yerleri de denetleyen Karaman, özellikle iş yerlerinde sigara içilebilir alan konusunda işletme sahiplerini daha net bir şekilde bilgilendireceklerini söyledi.


  Görüş Bildir