Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
493.310
2.39%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Sarıyer'deki kazada otobüs şoförüne 22 yıl hapis istemi

  İstanbul Sarıyer’de 2 kadının öldüğü 8 kişinin de yaralandığı otobüs kazasında 61 yaşındaki şoförün 22,5 yıla kadar hapsi istendi.
  • İHA
  • 15.04.2015 - 14:20
  Sarıyer'deki kazada otobüs şoförüne 22 yıl hapis istemi

  kaza

  Sarıyer’de 2 ay önce Tarabyaüstü-Kabataş seferini yapan otobüsün yaptığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği 8 kişinin ise yaralandığı kazaya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

  2 KİŞİ ÖLDÜ 8 KİŞİ YARALANDI

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca otobüs şoförü Fikret Gülbahar (61) hakkında hazırlanan iddianamede, kaldırımda yürüyen Gülferiye Düzgün (48) ve Sevim Paralı'nın (59) öldüğü ve 8 kişinin yaralandığı anlatıldı.

  KAMERALAR KÖR NOKTALARA BAKIYORDU

  "İstanbul Otobüs A.Ş.nin kendisine bağlı olarak çalışan Erguvan şehir içi yolcu taşıma otobüslerinin kurallara uygun olarak halka hizmet etmesini sağlamaya yönelik denetim, gözetim, yetki ve sorumluluğu bulunduğu hatırlatılan iddianamede, “kaza yapan otobüsün ön yolu ve şoför mahalini göstermesi gereken kameraların 4 Ocak 2015 tarihinde kazanın olduğu 23 Şubat 2015 tarihine kadar kör noktayı gösterdiği halde görevlilerinin gerekli ve yeterli denetimi yapmadıkları, toplu taşımada kullanılan araçtaki şehir içi trafik güvenliği için etkili bir mekanizma olan bu eksikliği gidermedikleri” vurgulandı.

  GAZ PEDALINDA ARIZA TESPİT EDİLEMEDİ

  Otobüs şoförü Gülbahar’ın savcılık ifadesinde, “bilmediği bir şekilde aracın gaza gelerek kendiliğinden şaha kalktığı ve kazanın yaşandığı" şeklindeki ifadelerine yer verilen iddianamede kazaya ilişkin alınan bilirkişi raporuna yer verildi.

  Sarıyer deki kazada otobüs şoförüne 22 yıl hapis istemi #2

  Aracın muayene eksiği bulunmadığı ve periyodik bakımının yapıldığı ifade edilen bilirkişi raporunda "Otobüsün gaz pedalında herhangi bir arızanın tespit edilmediği, aracın yol ve yolcu güvenliği için gerekli bir çok modern ve teknolojik donanımla mücehhez olduğu, ancak kaza sırasında faal olduğu tespit edilen bu teknik donanımın kullanımına başvurulmadığı, otobüsün birden gaz yediği ve hızlandığı frenlerinin tutmadığı gibi bir kusurunun bulunmadığı" ifadelerine yer verildiği iddianamede yer aldı.

  22,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

  İddianamede sürücü Fikret Gülbahar’ın "Bilinçli taksirler birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istenildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir