Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.663
0.14%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C
  Sarp Sınır Kapısı'ndaki tır kuyruğu, Fındıklı'ya ulaştı

  Sarp Sınır Kapısı'ndaki tır kuyruğu, Fındıklı'ya ulaştı

  Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda, Gürcistan gümrüğünde, etkili kar yağışı nedeniyle tır girişlerine izin verilmeyince, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini de geçen 40 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.
  • DHA
  • 18.02.2020 - 07:37
  • Güncelleme : 18.02.2020 - 07:37

  Gürcistan gümrüğünde geçen hafta işlemlerin yavaşlaması ve olumsuz kış şartları nedeniyle uluslararası taşımacılık yapan tırlar, Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’nda kaldı. Geçiş işlemlerinin uzaması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından gelen tırlar, Türkiye tarafında kuyruk oluşturdu.

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #1

  Sarp Sınır Kapısı'ndaki tır kuyruğu, Fındıklı'ya ulaştı ViDEO

  40 KİLOMETRELİK KUYRUKTA 1200 ARAÇ BEKLEDİ

  Gürcistan'da yol güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan bu uygulama nedeniyle Türkiye tarafında tır parkları da doldu. Rize’nin Fındıklı ilçesine kadar uzanan 40 kilometre mesafede yaklaşık 1200 tır sürücüsü, işlem yapılmasını bekledi. Bölgede kar yağışının etkisini azaltmasıyla, Gürcistan'da yeniden gümrük işlemlerine başlandı. Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinin yer aldığı Karadeniz Sahil Yolu üzerinde sürücüler tırlarını yol kenarına park ederek, sıralarını beklemeye başladı. Karayolunun bir şeridini kapatan tırlar, trafiğin de aksamasına neden olurken, 15 kilometrelik de kuyruk oluşturdu. Günde ortalama 450 tırın gümrük işlemi yapılan kapıda geçişin sağlanmasıyla yoğunluğun azaltılması amaçlanıyor.

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #2

  KUYRUK PERŞEMBE GÜNÜ BİTECEK

  Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, tır sürücülerinin büyük sıkıntı çektiğini belirterek şunları söyledi:

  “Sarp sınır kapısında bazen dönem dönem sıkıntılar yaşanıyor. 8 Şubat'ta Gürcistan gümrüğünde kısa süreli bir sistem sıkıntısı yaşanmıştı. Arkasından 12, 13, 14 Şubat tarihlerinde ise kar yağışı nedeniyle Gürcistan tarafında Batum Kutaisi arasındaki yolun kapalı olması sebebiyle tır geçişlerine izin verilmedi. Günlük 50 araca kadar düşürülen geçişler nedeniyle Türkiye tarafında tır kuyruğu Rize'nin Fındıklı ilçesine kadar uzandı. Gerek Türkiye gümrük personeli gerek Gürcistan personeli özveriyle çalışsa da yaşanan bu süreçte en büyük sıkıntıyı tır sürücüleri çekiyor. 24 saat bir aracın içerisinde olmak ve gerekli doğal ihtiyaçlarını karşılamak gerçekten zor bir iş. Cuma günü Fındıklı'ya kadar uzanan kuyrukta 1200 civarında tır vardı bugün öğle saatleri itibariyle bu sayının 750'ye kadar düştüğünü tespit ettik. Cumartesi 547 tır, pazar 570 tırın geçişi sağlandı. Bugün de 550'sinin geçeceği düşünülürse Çarşamba günü en kötü olasılıkla perşembe günü motor kuyruğunun sona ereceğini ifade edebiliriz."

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #3

  "BEKLEYİNCE YÜKÜMÜZ ZARAR GÖRÜYOR"

  Duruma tepki gösteren tır sürücüleri, Gürcistan gümrüğünde yaşanan sorunun çözülmesi için Türk yetkililerden yardım istedi. Kayseri’den geldiğini belirten Mehmet Sarı, “Kayseri'den geliyorum.  Kapıdan geçeceğiz ama bekliyoruz. Üç dört gündür sırada bekleyen arkadaşlarımız var. Ben sabah 08.00 gibi geldim, daha hiç kımıldama yok. Ben Azerbaycan'a gideceğim ama Gürcistan’a giremedim daha. Soğukta burada sıra beklemek çok zor zaman kaybediyoruz. Taşıdığı malzeme bozulabilecek olan arkadaşlar var.” dedi.

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #4

  Muharrem Umut ise, “Giresun'dan geliyorum Azerbaycan’a gidiyorum. Önümde 15 kilometrelik bir kuyruk var. Bizim Gürcistan'a geçebilmemiz 2-3 gün sürer. Çünkü önümüzdeki arkadaşlarımız da o kadar zaman bekleyerek ancak geçişlerini yapabildiler. Biz kuru yük taşıyoruz bekleyince eşyamız bir zarar görmüyor ama bozulacak malzeme taşıyan arkadaşlar var. 2-3 gün beklemek onlar için de bizim için de büyük kayıp.” ifadelerini kullandı.

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #5

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #6

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #7

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #8

  Sarp Sınır Kapısı ndaki tır kuyruğu, Fındıklı ya ulaştı #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir