Petrol
95.98
-0.63%
Euro
18.2145
-0.25%
Dolar
18.1138
0.19%
Altın
1.028
-0.53%
Borsa
304
0.00%
Bitcoin
393.592
-8.19%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Savcının bırakın dediği iki genç iki yıldır hapiste

  Üniversiteli Baran Nayır ve Deniz Kılıç 2 yıl önce Ümraniye'de basın açıklamasında gözaltına alındı.
  • 19.12.2011 - 05:43
  Savcının bırakın dediği iki genç iki yıldır hapiste

  Savcının bırakın dediği iki genç iki yıldır hapiste #1

  Tutanakta molotof attıkları yazıyordu. Kamera görüntüsü yoktu. Parmak izleri çıkmadı. Tutanağı hazırlayan polisler ifadeye çağrılınca "Biz yazmadık sadece imzaladık" dediler. Savcı tahliye istedi ama iki genç hâlâ cezaevinde.

  Vatan'dan Meltem Günay'ın haberine göre; İki yıl önce Ümraniye'de bir basın açıklaması sonrasında gözaltına alınan ve silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanan üniversite öğrencileri Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç, salı günü yine hakim karşısına çıkacak. İki yıldır cezaevinde olan iki genç hakkında somut hiçbir delil olmadığını söyleyen avukat Murat Ato ise davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı.

  Nayır ve Kılıç'ın Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi olduğunu ve o gün Ümraniye'deki açıklamaya katıldıklarını söyleyen Avukat Ato, "Polis toplanan kalabalığı dağıtırken, Baran ve Ali'yi gözaltına aldı. Polis, müvekkillerimin ve iki kişinin bir sokakta kaçarken yakalandıklarını ve ellerinde bulunan ve içinde altı adet soda şişesi içindeki molotof kokteylerini atarak kaçtıkları yönünde tutanak tutmuş. Biz buna itiraz ettik, gençlerin birbirlerini tanımadığını, bir poşeti dört kişinin tutarak kaçmalarının fizik kurallarına aykırı olduğunu söyledik ama mahkeme ilk iki celse bu itirazlarımızı hiç dinlemedi. Bunun üzerine tutanağı hazırlayan polisler gelsin ifade versin dedik" diye anlattı.

  Hazırlayan başka imza başka

  Beş polisin ifadesi alındığını dile getiren Avukat Ato, "Tutanakta imzası olan polisler ifadelerinde tutanağı kendilerinin düzenlemediğini sadece imzaladıklarını söylediler. Tutanağı düzenleyen polisler ise hala yok. Biz bu kez şişeler ve poşet üzerinde müvekkillerimin parmak izlerinin olup olmadığının araştırılmasını istedik. 1.5 yıl sonra gelen yanıt ne Baran'ın ne de Ali Deniz'in parmak izinin poşet ya da şişelerin üzerinde tespit edilemediği yönündeydi" dedi. Aynı suçlamadan tutuklanan beş kişinin 15 aylık tutukluluğun ardından serbest bırakıldığını söyleyen Avukat Ato, "Baran ve Ali Deniz iki yılı geçkin süredir hala içeride. 3. celsede savcı Kasım İlimoğlu, basın açıklamasına katılmanın suç olmadığını belirterek tahliyelerini istedi. Olay yerindeki görüntülerde de müvekkillerime ait görüntüler yoktu. Ama mahkeme son duruşmada yine bir kişiyi tahliye ederken müvekkillerimi bırakmadı" dedi.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir