Euro
15.2317
-0.56%
Dolar
13.4024
-0.94%
Altın
794.0240
0.58%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
568.553
-0.50%
1ºC
İstanbul
Açık 1 C

  Şehidin ailesine jet yardım

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bütün yardımları üstlenecek.
  • 12.08.2012 - 09:43
  Şehidin ailesine jet yardım

  Şehidin ailesine jet yardım #1

  Teneke bir evde, çöp toplayarak yaşam mücadelesi verdiği ortaya çıkan Foça şehidi er Özkan Ateşli'nin ailesi, eşi ve çocuklarının tüm ihtiyaçlarının giderilmesi için harekete geçildi.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yürek burkan trajedinin sonlandırılması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla aileye yeni bir yaşam ortamı sağlanmasından, ısınma, yiyecek ve eğitiminin de dahil olduğu bütün yardımları üstlenecek.

  VAKIFLARA EMANET

  Şehit yakınları ve gazilere yönelik hayata geçirilen yeni yasal düzenlemelerle birlikte maddi imkansızlıklarla boğuşan ailelere artık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da yardım yapılabilecek. Eski düzenlemede maaş aldığı için SGK'ya kayıtlı olan şehit yakınlarına vakıflar tarafından ayni ve nakdi yardım yapılamıyordu. Bundan sonra maaş alsa da yoksul olduğu saptanan şehit aileleri iki istihdam hakkı, aylık gibi hakların yanı sıra kömür, barınma, eğitim gibi vakıflar aracılığıyla yapılan tüm yardımlardan da faydalanabilecek.

  Foça'da terör örgütü PKK'nın hain saldırısı sonucunda şehit olan er Özkan Ateşli'nin ardında bıraktığı çocukları, eşi ve ailesine "devlet" el uzattı. Acılı ailenin tenekeden bir evde verdiği yaşam mücadelesi bundan sonra "kader"leri olmayacak.

  BAKANLIK TALİMAT VERDİ

  Aile Bakanlığı tarafından, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, şehidin ailesinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için talimat verildi. Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de ailenin ihtiyaçları için harekete geçerken, vakıflar da ailenin yeni bir eve kavuşmasından, ısınma, yiyecek, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak. Şehidin eşi ve ailesine yasayla kazandıkları istihdam hakkı ise İçişleri Bakanlığı'nca verilecek.


  Görüş Bildir