Petrol
86.78
1.41%
Euro
19.6822
0.27%
Dolar
18.6382
0.02%
Altın
1.077
0.02%
Borsa
4934
0.00%
Bitcoin
327.247
1.42%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Şehit binbaşının mezarı 95 yıl sonra bulundu

  Sakarya Meydan Muharebesi'nin son kalesi Haymana'da şehit düşen 42. Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın kayıp mezarı bulundu.
  • İHA
  • 12.11.2016 - 05:35
  Şehit binbaşının mezarı 95 yıl sonra bulundu

  Sakarya Meydan Muharebesi kahramanlarından biri olan, Giresun Tirebolulu Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Yunan askerleri tarafından şehit edildiği Haymana'nın Katrancı Köyü’ndeki kayıp mezarı köylüler tarafından yapılan arazi düzenlemesinde ortaya çıktı.

  Şehit binbaşının mezarı 95 yıl sonra bulundu #1

  YUNAN ASKERLERİNE GEÇİT VERMEDİ

  Yapılan incelemede bulunan mezarın 95 yıl önce Mangaldağı'nda Yunan askerlerine geçit vermeyen kalede kahramanlık destanı yazan Tirebolulu 42. Alay Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'a ait olduğu belirlendi.

  Şehit binbaşının mezarı 95 yıl sonra bulundu #2

  Tirebolulu 42. Alay Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın köylerinde mezarının olduğunu dedeleri tarafından anlatıldığını belirten Katrancı Köyü'nden Mehmet Kaya şunları söyledi:

  “Öncelikle bu mezarın bulunması ve kahraman şehidimizin bu topraklarda yatması bizim için büyük bir şereftir. Biz öncelikle burayı devletimizden anıtlaştırmasını istiyoruz. Kahraman Binbaşı ile ilgili büyüklerimizin anlattıkları şu şekildedir. Cephede şarapnel parçası ile kolu kopacak şekilde yaralı olarak köye gelir. Köyde ki kadınlar yaralı Binbaşı'yı saklamak isteseler de Yunan askerleri tarafından yapılan takip sonucu bulunur ve Katrancı köyünde şehit edilir. Tabi yine köyde ki kadınlar ona bir mezar kazarak onu buraya defnederler. O dönem köyün tüm erkekleri cephededir. O günden sonra mezarı bir türlü bulunamamıştı. Arazi çalışmasında köylülerin dikkatini bu taşlar çekiyor. Ve o dönem anlatılanlar ile de uyuşunca hemen yetkililere haber verildi. Yapılan incelemede burada yatan kişinin Tirebolulu 42. Alay Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan olduğu kanıtlandı.”

  Şehit binbaşının mezarı 95 yıl sonra bulundu #3


  Görüş Bildir