Euro
11.1854
0.95%
Dolar
9.5991
1.04%
Altın
553.92
1.6%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
586.806
-1.90%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Selçuk: Fesih kısıtını, istihdamı korumak için uzatıyoruz

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, çalışanları korumak adına adım atacaklarını söyledi. Bakan Selçuk, karma emeklilik sistemi ve kısmi çalışma düzenlemesine de değindi.
  • AA
  • 13.06.2020 - 12:25
  Selçuk: Fesih kısıtını, istihdamı korumak için uzatıyoruz

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Salgın sürecinde işverenlerin maliyetlerini azaltacak önlemler aldıklarını belirten Bakan Selçuk; fesih kısıtını, istihdamı ve çalışanları korumak için bir süre daha uzatacaklarını söyledi.

  Selçuk, kıdem tazminatına ilişkin kazanılmış hakların korunacağını belirterek, şu şekilde konuştu:

  "FESİH KISITINI UZATACAĞIZ" MESAJI

  "Fesih kısıtı sayesinde vatandaşların işlerini kaybetmelerini engelledik. İşverenlerin maliyetlerini azaltacak önlemler aldık. Nakdi ücret desteği alan çalışan sayısı 1 milyon 358 bine ulaştı. 1 milyar 700 milyon lira kaynağı çalışanlara aktardık. Fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanlarımızı korumak için önemli bir unsurdu. Bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz.

  İLAVE İSTİHDAM DESTEĞİ

  Bu süreçten geçerken ilave istihdam sağlayan işverenlere de 'ilave istihdam desteği' adı altında bir destek sunacağız. Çalışanımızın işsiz kalmasını istemiyoruz, bu birinci maddemiz. Çalışanlarımızın normal sürece geçmesi için normalleşme desteği adında yeni bir modelle çalışacağız.

  Selçuk: Fesih kısıtını, istihdamı korumak için uzatıyoruz #1

  "HEDEFİMİZ İSTİHDAMI KORUMAK"

  Kısa çalışma ödeneğine başvurmuş, ücretsiz izin desteği almış çalışanların normal çalışmaya geçebilmesi için 'normalleşme desteği' sunulacak. Çalışma Bakanlığı olarak hedefimiz istihdamı korumak. 2019 Ocak ile 2020 Nisan arasında işini kaybeden çalışanlarımızı yeniden kazanmak istiyoruz. Ekonomiye katkı sunmuş insanlarımız var. Bu destekle bu amaca hasıl olacağımıza inanıyoruz.

  KARMA EMEKLİLİK SİSTEMİ

  Nüfusumuz yaşlanmakta. Şu anda Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi önemli bir demografik fırsat penceremiz var. Emeklilik sistemlerini daha etkinleştirmek ve ortaya çıkarmak zorundayız. Tamamlayıcı emeklilik sistemine dair müzakerelerimiz devam ediyor. Kazanılmış haklar kesinlikle korunacak. Birden çok model var. Karma bir emeklilik sistemi. Taraflardan önerilerini de aldık, netleştiğinde detaylarını açıklayacağız. Temel hedefimiz çalışanımıza emekli olduğunda daha iyi bir gelir seviyesi sağlamak."

  KAYITDIŞI İSTİHDAM KONUSU

  Kayıtdışı istihdamı ne kadar kayıt içine çekebilirsek sosyal güvence açısından o kadar faydalı olacak. Kayıtdışı istihdamda olanı kayı içine çekmek için teşvik paketi sunduk. İyi bir teşvik olacağına inanıyoruz.

  KISMİ ÇALIŞMA DÜZENLEMESİ

  Kısmı çalışma, part time çalışma ile işsizlik arasında negatif kolerasyon var. Kısmi çalışma modelleri sayesinde, gençlerimiz de iş hayatına daha hızlı girecek, kadınlarımıza yönelik aile hayatında daha iyi uyum sağlayacağız; işsizlik oranlarını da düşüreceğiz. Gençlerimiz için paketin içinde böyle bir madde bulunacak.

  Bir diğer teşvik edici unsurumuz işsiz kalma sürelerini azaltmaya yönelik olacak. Çalışanlarımızı 3 ay içinde geriye döndükleri zaman işe, o 3 aylık süreçte uzun vadeli sigortalarını ödeyeceğiz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir