Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.600
0.76%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi

  Türkiye'nin ilk ve tek kadın karakol komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar, kapı kapı dolaşarak büyük bir başarıya imza attı.
  • 22.04.2014 - 13:38
  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi

  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi #1

  Ordu'nun Mesudiye İlçesi'ndeki Çavdar Karakolu'nda görev yapan Türkiye'nin ilk ve tek kadın karakol komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar, kapı kapı dolaşarak büyük bir başarıya imza attı. 9 ayda ilçede kadına yönelik şiddete son verdiği gibi adli olayları da engelledi. 9 ayda içerisinde herhangi asayiş olayının görülmediği ilçeye Astsubay Üstçavuş Şenay ile birlikte huzur geldi.

  Türkiye'nin ilk ve tek kadın komutanı

  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi #2

  BEBEĞİYLE KAPI KAPI DOLAŞTI

  Ordu'nun Mesudiye İlçe Kaymakamlığı'na 9 ay önce atanan Lütfullah Ün, ilçede 'Kadına Karşı Şiddet ve Çocuk İstismarcılığının Önlenmesi' için proje hazırlayarak, projenin koordinatörlüğüne Mesudiye Çavdar Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar'ı atadı. Evli ve 1 çocuk annesi, aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek karakol komutanı olan Şenay Haydar, Kaymakam Lütfullah Ün'ün hakim eşi Filare Şahin Ün'ün de destekleriyle ilçede 3 belde, 57 köyde evleri tek tek dolaşarak kadına şiddet ve çocuk istismarcılığını bitirmek için çalışma yaptı. İlçedeki 4 jandarma karakol komutanından biri olan Şenay Haydar, kapı kapı dolaşarak kadın ve kızları yanı sıra erkeklerle görüşüp onları bu konularda bilinçlendirdi. Proje başlamadan 3 ay önce doğum yapan Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar buna rağmen çalışmalara ara vermeyerek büyük özveriyle sürekli anne sütü ihtiyacı olan bebeği Metehan Haydar'ı da yanında götürerek çalışmalarını sürdürdü.

  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi #3

  İLÇEYE HUZUR GELDİ

  Mesudiye'de 9 ay önce başlatılan proje öncesinde 1 yılda 12 kadına yönelik şiddet olayının görüldüğü ilçede Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar'ın büyük gayretleri sonucu hiçbir olay olmadı. Ayrıca trafik kazası dışında yaralama, darp, gasp, cinayet gibi adli olaylar da son buldu. Aralarında husumet bulunan kişiler arasında diyalog ortamı oluşturup çözüm üreten Mesudiye Çavdar Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay ile birlikte ilçeye de huzur geldi.

  KADINA ŞİDDET 9 AYDA BİTTİ

  Mesudiye Kaymakamı Lütfullah Ün, ilçede uygulanan ve koordinatörlüğünü Çavdar Karakol Komutanı Şenay Haydar'ın yürüttüğü projenin çok kısa sürede başarıya ulaştığını söyledi. İlçede kadına karşı şiddet olaylarının 9 aylık çalışma sonucunda tamamen bittiğini, ayrıca bunun emniyet ve asayiş anlamında da olumlu yönde yansımaları olduğunu dile getirdi.

  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi #4

  "9 AYDA VATANDAŞ BİLİNÇLENDİ, ŞİDDET VE ADLİ OLAY YOK"

  İlçede yaşayanların Şenay komutanla kolaylıkla bağlantı kurabildiğini, bunun da suçun işlenmesini önlediğini vurgulayan Kaymakam Lütfullah Ün, ilçede uyguladıkları 'Kadına Karşı Şiddet ve Çocuk İstismarcılığının Önlenmesi' projesini genişlettiklerini belirtirken şöyle dedi: "Şenay komutanımızın mahalle ziyaretleri sayesinde vatandaş bilinçlendi. 9 ayda genel anlamda ve asayiş anlamında süreç çok başarılı geçti. Sakinliğini koruyan bir ilçeyiz. Özellikle proje kapsamındaki çalışmanın emniyet ve asayiş anlamında olumlu yönde yansıması bizleri ayrıca mutlu etti. Artık vatandaşlar daha bilinçliler, sosyal anlamda birbirlerinin sosyal kontrolünü yapıyorlar. Herkes her türlü olayda kimi arayacağını, nasıl arayacağını biliyor. Bir farkındalıkla bu projemizle artık kadına karşı şiddetin yanı sıra adli suçları da bitirmiş olduk. Bu da projenin ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor."

  "DEVLET - VATANDAŞ İŞ BİRLİĞİ VAR"

  Halkın karakola artık şikayet ve adli olaydan dolayı gitmeyip temel altyapı hizmetleri ve yardımlarla ilgili başvuru için gittiğine de dikkat çeken Kaymakam Ün, devlet-vatandaş işbirliğinin de ön plana çıktığını, ihtiyaç sahibi olanlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kanalıyla yardımlar sağlandığını kaydetti.

  Şenay Komutan görev yaptığı ilçeye huzur getirdi #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir