Euro
10.3065
-0.03%
Dolar
8.7722
0.12%
Altın
492.73
0.37%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
389.827
4.50%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Serrac Libya için ateşkes talimatı verdi

  Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın, ülkedeki tüm askeri güçlere derhal ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması talimatı verdiği açıklandı.
  • AA
  • 21.08.2020 - 13:14
  • Güncelleme : 21.08.2020 - 13:14
  Serrac Libya için ateşkes talimatı verdi

  Libya'da, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac'ın talimatıyla, tüm mutabakat hükümeti güçleri askeri operasyonları durdurdu.

  Libya Hükümeti'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Fayiz es-Serrac, "Milli ve siyasi sorumluluğunun, ülke ve bölgenin içinde bulunduğu durumun ve salgın şartlarının gereği olarak, ülkedeki tüm askeri güçlere derhal ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması talimatı" verdi.

  Serrac, fiili bir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölge olması gerektiğini açıkladı.

  Libya Başbakanı, nihai amaçlarının, tüm Libya topraklarının egemenliğini sağlamak, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması olduğuna dikkati çekti.

  "KAPSAYICI SİYASAL DÜZEN"

  Petrol saha ve limanlarında üretimin yeniden başlaması gerektiğini vurgulayan Serrac, petrol gelirlerinin "Ulusal Petrol Kurumu'nun (NOC) Merkez Bankası'ndaki özel hesabına yatırılmasını, Berlin Konferansı'ndan çıkan kararlar doğrultusunda kapsayıcı siyasi düzene ulaşana ve Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Libya Destek Misyonu'nun yardımlarıyla şeffaf ve iyi bir yönetimin sağlanana kadar bu gelirlerde hiçbir tasarrufta bulunulmamasını" istedi.

  Son olarak Serrac, tüm Libyalıların üzerinde anlaşacağı anayasa hükümlerine uygun olarak, başkanlık konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısında bulundu.

  Serrac Libya için ateşkes talimatı verdi #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir