Petrol
92.48
-0.23%
Euro
18.2475
0.01%
Dolar
17.9309
0.09%
Altın
1.023
0.10%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.469
-0.74%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  SGK'da analık parası vurgunu

  İstanbul Beyoğlu SGK'nın, doğum yapan 19 kadının hesabına yatırdığı 200 bin TL ‘analık ve işgöremezlik’ parasının başkaları tarafından çekildiği belirlendi.
  • 10.12.2014 - 08:31
  SGK'da analık parası vurgunu

  sgk

  İstanbul Beyoğlu’nda SGK’ya kayıtlı 18 kadının doğum, 1’inin de kanser hastası olması nedeniyle almaları gereken, “doğumdan kaynaklı analık ve işgöremezlik” paralarının başkaları tarafından hesaplarından çekildiğinin anlaşılması üzerine şikâyette bulunuldu.

  Kadınların şikâyeti üzerine SGK müfettişleri geniş çaplı bir tahkikat düzenledi. Yapılan incelemelerde, kadınların 19’unun da Beyoğlu SGK’ya kayıtlı olduğu ve yolsuzluğun 2010’un haziran ve ekim aylarında gerçekleştirildiği belirlendi.

  KİŞİSEL VERİLER İZLENDİ

  Müfettişlerin suç duyurusu üzerine harekete geçen İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, 19 müşteki kadının gizli kalması gereken kişisel hesap bilgilerine kimlerin eriştiğine ulaştı. Yapılan çalışmalar sonucunda, Beyoğlu SGK’da görevli bulunan, Y.T., H.B. ve Ö.D.’nin şifreleri kullanılarak 19 kadının kişisel verilerinin sıklıkla izlendiği ve paraların hesaba yatırılıp yatırılmadığı takiple saptandı.

  SGK da analık parası vurgunu #2

  PARALAR PTT’DEN ÇEKİLMİŞ

  Mali polis yaptığı araştırmada, F.K.’nın sahtecinin sahte kimlik düzenleyerek, Ş.A. isimli kadını PTT şubelerine götürüp 19 kadının hesaplarından toplam 200 bin TL’lik “doğumdan kaynaklı analık ve işgörememezlik” parasını çektiğini belirledi. Yapılan soruşturmada 18 kadının “doğum sonrası iş göremezlik” 1 kadının da “kanser hastası” olduğu için bu parayı hak ettikleri, ancak paraların şebeke üyeleri tarafından sahte kimliklerle PTT şubelerinden çekildiği tespit edildi.

  SGK’dan, başkalarının yerine ‘analık ve işgöremezlik’ parası alan kadınlar, kamera görüntülerinden saptandı.

  MEMURUN AKRABASI ÇIKTI

  Yapılan soruşturma sırasında, doğum yapan 19 kadının annelik parasını çektiren F.K.’nın, Beyoğlu SGK’da görevli memur Y.T.’nin eşi N.T.’nin öz yeğeni olduğu belirlendi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düzenlediği operasyonda, SGK memuru Y.T., eşi N.T., SGK memuru H.B. ve Ö.D. ile müşteki kadınlar adına paralarını çeken Ş.A.’yı gözaltına aldı. Sahtecilik yaparak işi organize eden F.K. her yerde aranıyor.

  SGK da analık parası vurgunu #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir