Dolar
7.6834
0.2753%
Euro
8.9838
0.0579%
Altın
1880.52
-1.0356%
Borsa
1101.33
0.4716%
G. Altın
464.67
-0.7935%
Bitcoin
79948.05
-1.7072%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Sıcaklık korkunç boyutlara ulaştı

  Türkiye'de hava sıcaklıkları gittikçe artıyor.
  • 24.07.2012 - 14:22
  Sıcaklık korkunç boyutlara ulaştı

  Sıcaklık korkunç boyutlara ulaştı #1

  Mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar nemle birlikte daha da yükseliyor. İstanbul'da temmuz ayında sıcaklık 30 derece olması gerekirken, hissedilen sıcaklık 40,8'e kadar çıkıyor. Meteoroloji'ye göre, kuvvetli sıcak hava dalgası hafta sonuna kadar ülke genelinde etkili olacak ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerinde seyredecek.

  SICAKLIKLAR HAFTA SONUNA KADAR ETKİLİ

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kuru ve sıcak karakterli Basra Alçak Basınç Merkezi'nin hafta ortasından itibaren güney ve iç bölgelerde etkisini daha da artırması bekleniyor.

  Ülke genelinde hafta sonuna kadar etkili olacak kuvvetli sıcak hava dalgasıyla birlikte, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

  GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKMAYIN

  Yapılan son değerlendirmelere göre yarın Kars, Ardahan, Ağrı çevrelerinde öğle saatlerinden sonra yerel gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Çarşamba ve perşembe günleri ülke genelinde yağışın görülmeyeceği tahmin ediliyor.

  Beklenen kuvvetli sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma sürelerinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması gerekiyor.

  Ayrıca, yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle meydana gelebilecek orman yangını riskine karşı çiftçilerin anız yakmaması, vatandaşların ve ilgililerin duyarlı ve tedbirli olması istendi.

  İZMİR'DE SICAK KABUSU SÜRÜYOR

  İzmir'de etkili olan sıcak hava, kentte yaşayanları bunaltmayı sürdürüyor. Sıcakta dışarı çıkanlar, serinlemek için başvurmadık yol bırakmıyor.

  İzmirliler, bunaltıcı sıcaklar nedeniyle sokaklarda güçlükle yürüyebiliyor. Bu sıcakta dışarı çıkanlar, kızgın güneşin etkisinden ellerindeki şemsiye, başlarındaki şapkalarla korunmaya çalışıyor. Hemen hemen herkes elinde bir su şişesiyle dolaşıp sıcakladıkça soğuk su içiyor. Soğuk su şişelerini serinlemek için başlarına koyanlara, yüzlerine sürenlere de rastlamak mümkün oluyor. Gazete kağıdından yaptığı şapkayla ıslak mendil ya da havluyu başına koyarak serinlemeye çalışanlar da dikkat çekiyor.

  Uzmanlar, sıcağın etkisini daha çok hissettirdiği saatlerde dışarı çıkılmaması, çıkmak gerekiyorsa da önlem alınması konusunda uyarılarını tekrarlıyor. Sıcak havada, kent merkezindeki havuzlar da serinlemek için kurtarıcı oluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir