Dolar
6.8575
0.0335%
Euro
7.8259
-0.0051%
Altın
1809.59
-0.0513%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.024
0.0037%
Bitcoin
63174.95
-0.3535%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C
  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek

  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek

  İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, sıcaklıkların artacağını ve İstanbul'da 60 günlük su kaldığını bildirdi.
  • 05.06.2014 - 17:05
  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek

  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek #1

  İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, ''Bu yaz çok sıcak geçecek. Yağışlar bir hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak'' diye konuştu. 

  YAĞIŞLAR EŞİT DAĞILIM GÖSTERMEDİ

  Şen, Türkiye'de yıllık yağış miktarlarında homojen, eşit bir dağılım olmadığını söyledi. Türkiye'de en fazla yağış alan illerin Antalya, Bodrum, Zonguldak çevreleri olduğunu belirten Şen, şöyle konuştu: "Sağanak şeklindeki yağışlar kuraklığın habercisi. Hızlı yağan yağmur, yer altına geçmeden akıp gidiyor. Son yağışlar da böyle oldu. Bu yaz çok sıcak geçecek.

  ÖZELLİKLE TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINA DİKKAT

  Yağışlar bir hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklılarının iki derece artması ve Doğu Pasifik'teki deniz yüzey suyunun ısınması bu yıl El Nino'nun oluşmasına neden olmuştur. El Nino'lu yıllarda dünyada genellikle sıcak hava dalgalanmaları olur. Bu nedenle bu yaz özellikle temmuz ve ağustos aylarının oldukça sıcak geçmesi bekleniyor.''

  Şen, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinin sıcak hava dalgasından en fazla etkilenen bölgeler olacağını ifade ederek, özellikle nemin fazla olduğu İstanbul'a dikkat çekti. Şen, ramazan ayında da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olacağını kaydetti.

  ''İSTANBUL'UN 60 GÜNLÜK SUYU KALDI''

  Şen, İstanbul'da barajların doluluk oranının yüzde 27 civarında olduğunu, yetkililerin bu durumu fark edip su kesintileri yaparak bazı önlemler almaya başladıklarını söyledi.

  Son günlerdeki yağışların yüzeysel yağışlar olduğunu, İstanbul'da şehirleşme fazla olduğu için çoğu yerde suların toprağa ulaşmadan akıp gittiğini belirten Şen, şöyle devam etti: ''İstanbul'da barajlardan kış aylarında 2.5 milyon metreküp, yaz aylarında ise 3 milyon metreküp içme suyu kullanılıyor. Şu anda barajların doluluk oranı yüzde 27 civarında. Bu da 250 milyon metreküp civarında su kaldığını gösteriyor. Bu miktarın da ancak 150 milyon metreküpü kullanılabilir. Melen'den de su takviyesi yapılıyor. Eğer hiç yağış olmazsa İstanbul'un 50 günlük suyu kaldı. Melen'den yapılan takviye en fazla 10 gün daha uzatır. Bu da İstanbul'un en fazla 60 günlük içme suyu kaldığını gösteriyor. Yetkililer de arıza kaynaklı su kesintileri yaparak önlem almaya çalışıyor."

  VALİ MUTLU: YÜZDE 99 SIKINTI OLMAYACAK

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise tam aksi yönde bir açıklama yaparak bu yaz İstanbul'da yüzde 99 oranında su sıkıntısının yaşanmayacağını söyledi. Vali Mutlu, bu yaz İstanbul’da yaşanabilecek su sıkıntısı endişeleri ile ilgili, “Hiç böyle bir hava yok. Rahmet de bol. Barajlarımızdaki su, artı büyükşehir belediyemizin çok yoğun çalıştığı ikinci bir hat Haziran ayı içerisinde Melen’den suyu buraya ulaştıracak. Dolayısıyla bu yazla ilgili en ufak bir su sıkıntısı olmayacağı konusunda yüzde 100 demek isterim tabi, ama yüzde 99 diyorum. Yüzde 99 da yeterlidir. Bir sıkıntı olmaz." dedi.

  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek #2

  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek #3

  Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek #4

  Görüş Bildir