Euro
9.3874
0.38%
Dolar
7.8376
0.31%
Altın
449.02
-0.12%
Borsa
1.307
-1.66%
Bitcoin
144.770
2.42%
9ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 9 C

  Şiddetli deprem kapıda

  Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Güney Ege'de 7,3 şiddetinde büyük bir deprem beklendiğini açıkladı.
  • 10.12.2012 - 22:41
  Şiddetli deprem kapıda

  Şiddetli deprem kapıda #1

  Bugün yazılı bir açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Güney Ege ve çevresinde yaptığı araştırmaların sonuçları hakkında bilgiler verdi.

  "ŞİDDETLİ BİR DEPREM BEKLENİYOR"

  Başta Bodrum ve Marmaris ilçelerini etkileyecek büyük şiddetli bir deprem beklediğini ifade eden Ercan "Ege Denizi çevresindeki Batı Anadolu Türk toprakları ile Yunan Yarımadası topraklarında deprem sancılarının sıklaşması kaygıyı arttırdı. Bu depremlerin ana kaynağı Ege, yerkabuğu altına doğru 10 milyon yıldır, yılda 3 santimetre tezlikle dalan Afrika turağının yaratmış olduğu sıkıştırma gerginliğidir. Yayın Anadolu'yla birleştiği yerlerde, er ya da geç 7,2 dolayında bir depreme tanık olunabilir. Ege Denizi'ni sarmalayan deprem gerdanlığının bir küçüğü de, Elmalı Yarımadası güney batı ucunda Fethiye koyu çevresinde görülmektedir" ifadelerini kullandı.

  "BODRUM'DAKİ YAPILARIN DEPREME DAYANIKLILIĞI ARAŞTIRMALI"

  Prof. Dr Ercan, Deprem beklentisi ile hasar, yer davranışı ile yapı dayanıklığı özelliklerine bakarak bu bölgede en çekinceli yerleşim yerlerinin sırasıyla Fethiye, Köyceğiz, Kaş, Göçek, Marmaris ve Bodrum olduğunun altını çizerek "Bu bölge yapılacak yapıların 7,3'lük depreme dayanacak ölçüde yapılması gerekir. Var olan yapıların ise bu koşulları sağlayıp sağlamadığı araştırmalıdır. Türkiye'nin turizminin etkilenmemesi için bu kesimdeki yapılara çeki düzen verilmelidir. Bu yörede deprem beklentisinin 5-6 gibi küçük gösterilmesi, 7'lik bir deprem altında büyük bir kıyıma, ayrıca Türkiye ekonomisinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir