Euro
15.1298
-0.75%
Dolar
13.3341
-0.68%
Altın
787.9790
-0.98%
Borsa
2,056.37
0.70%
Bitcoin
566.000
-1.38%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Sigara tiryakilerine bir kötü haber daha

  Artık apartmanlarda ortak kullanım alanlarında da sigara içilmeyecek...
  • 05.06.2012 - 18:58
  Sigara tiryakilerine bir kötü haber daha

  Sigara tiryakilerine bir kötü haber daha #1

  Sağlık Bakanlığı'nca başlatılan yeni uygulamayla bazı apartmanlara, 'Apartmanımızın ortak kullanıma açık hiçbir alanında sigara içilmez' sloganlı çıkartmalar yapıştırıldı.

  APARTMANALRDA SİGARA İÇMEK YASAKLANIYOR

  Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Ulusal Tütün Kontrol Programı Komitesi'nin alt çalışma grubu olan Sigara Dumanından Pasif Etkileniminin Önlenmesi Grubu'nca hazırlanan, 'Apartmanımızın ortak kullanıma açık hiçbir alanında sigara içilmez' yazılı stickerlar, Tunalı Hilmi Caddesi'ndeki bir apartmanın girişine yapıştırıldı.

  Ulusal Tütün Kontrol Programı Komitesi Başkanı Dilek Aslan, yılda yaklaşık 6 milyon kişinin sigaradan, 600 bin kişin ise sigara dumanına maruz kalmaktan dolayı yaşamını yitirdiğini bildirdi.

  Aslan, Pasif içiciliğin erişkinlerde akciğer, kalp ve damar hastalıkları, kadınlarda üreme sistemiyle ilgili sorunlar, düşük ağırlıklı bebek doğumları, meme kanseri, çocuklarda ise orta kulak iltihapları, sık sık iltihabi hastalık geçirme ve bazı kanser türlerine neden olduğunu belirtti.

  Dilek Aslan ''Yapılan çalışmalar her dört çocuktan ve her üç kişiden birisinin pasif etkilenim riskiyle karşı karşıya kaldıklarını göstermiştir. Tütün kullanımı yangın, iç ortam hava kirliliği gibi çevresel zararlar da vermektedir'' diye konuştu.

  Sticker uygulamasının başlatıldığı apartmanın ortak kullanım alanlarında sigara içilmediğini belirten Aslan, ''Bu, diğer bütün apartmanlarda da başarıyla uygulanmalı'' dedi.

  TÜRKİYE GENELİNE YAYILACAK

  Tütün Ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Fatma Aygül, pilot olarak başlattıkları uygulamayı belediyeler ve Muhtarlar Federasyonu'nun da iş birliğiyle Türkiye geneline yaymayı düşündüklerini kaydetti.

  AparTman sakini Naime Alimoğlu da apartmanda ortak alanlarda sigara içilmesinin önlenmesi için her şeyi denediklerini belirterek, ''Ancak bunun önüne geçemedik.'' dedi.

  Basın açıklamasının ardından stickerlar, apartmanın girişine yapıştırıldı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri etkinlikle ilgili vatandaşlara bilgi verdi.


  Görüş Bildir