Petrol
110.98
0.90%
Euro
16.8396
0.23%
Dolar
15.8004
-0.46%
Altın
945.39
0.30%
Borsa
236
-0.53%
Bitcoin
482.774
0.47%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Sigarayı bırakan öğrencisine sınavdan 100 verdi

  Kafkas Üniversitesi'nden Aşkın Çelik, "Sigarayı bırakırsan vize ve sözlü notundan 100 alacaksın" dediği öğrencisine verdiği sözü tuttu.
  • 11.03.2016 - 10:44
  Sigarayı bırakan öğrencisine sınavdan 100 verdi

  Erzurum’un Şenkaya ilçesinde dünya gelen ve lise yıllarında sigaraya başlayan Alim Aslan (23) çocukluğundan beri Halk Müziği tutkusunu üniversiteye taşıdı. Yanık sesiyle söylediği türkülerine tek engel ise müptelası olduğu sigaraydı. Bağlama çalan ve birbirinden güzel türküler söyleyen Alim Aslan KAÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aşkın Çelik’in de dikkatini çekti. Derslerinde de çok başarılı olan Alim Aslan’a sürekli sigarayı bırakmasını tavsiye eden Çelik, son olarak Aslan’a "Sigarayı bırak, sınavda sana 100 vereceğim" dedi. Hocasının sözünü dinleyen Alim Aslan, daha sonra zorlanmasına rağmen sigarayı bıraktı.

  Sigarayı bırakan öğrencisine sınavdan 100 verdi #1

  "GÜNDE İKİ PAKET SİGARA İÇİYORDUM"

  Günde yaklaşık iki paket sigara içtiğini ifade eden Alim Aslan, sigaranın çok sevdiği halk müziği söylemesine de engel olduğunu söyledi. Aslan, "Bana baktı, arkadaşlara baktı, ‘Size sigara içmeyin demedim mi?’ dedi arkadaşlara, onlar sigaraları attılar. Benim de içtiğimi bildiği için benim de yüzüme bakıp, ‘Sen neden içmiyorsun?’ dediğinde ‘Ben bıraktım’ dedim kendisine, inanayım mı? Dedi. Ben de evet hocam inanın bıraktım dedim. Tamam, o zaman dedi bıraktınsa, benim dersimden 100 aldın, geçtin dedi. Tabi bende bir mutluluk başladı. İçer miyim? Kritik dersten 100 almışım. A düşecek. O gün bugündür içmiyorum. İçmemeye gayret gösteriyorum" dedi.

  Sigarayı bırakan öğrencisine sınavdan 100 verdi #2

  SİGARAYI BIRAKTIRDI, SÖZ VERDİĞİ VİZE VE SÖZLÜ NOTUNDAN YÜZ VERDİ

  Sigaranın zararlarını zaman zaman öğrencilerine anlattığını ve sigarayı bırakmaları yönünde nasihatlerde bulunduğunu belirten KAÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aşkın Çelik, "Çok başarılı öğrencimiz olan Alim kardeşimiz, sigara içtiğine birkaç defa şahit oldum. Bir gün bahçede yine arkadaşlarıyla birlikte sigara içerken, yanıma çağırdım. Dedim yine içiyor musun? Hocam bıraktım dedi. Ne zaman bıraktın dedim. Dün bıraktım dedi. Peki, o zaman dedim. Eğer sigara içmeyeceksen sana vize notundan, sözlü notundan 100 vereceğim. Ama sigara içmeye devam edersen buradan birlikte emekli oluruz. Asla geçemezsin diye de şakavari tehdit ettim. Dolayısıyla öğrenci başarılıysa zaten dersini geçer, geçirmek zorundayız. Ama bir hocası gibi, bir büyüğü gibi sigaranın zararlarını anlatıp, sigarayı içmemesi konusunda nasıl bir katkıda bulunurum diye böyle bir yola gittim ve o gün bugündür içmiyor Alim, çok da başarılı bir öğrencimiz, sigara konusunda Cumhurbaşkanımızdan sonra yol kat etmeye çalışsak da umarım onun sigarayı bıraktırdığı sayı kadar biz de o sayıya yetişmeye çalışırız" şeklinde konuştu.

  Sigarayı bırakan öğrencisine sınavdan 100 verdi #3

  "REKTÖR DE SİGARA KONUSUNDA HASSAS"

  Öte yandan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan’ın da sigara konusunda hassasiyeti olduğunu ve üniversite olarak öğrencilere yardımcı olduklarını kaydetti. Öğrencisi Alim Aslan’ın sigarayı bıraktığını öğrenen hocası Aşkın Çelik, öğrencisine her türlü desteği vereceği sözünü de verdi. Çelik, daha sonra öğrencisi Alim Aslan ile birlikte bir de mini konser verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı sigarayı bırakma kampanyasına bir destek de Kars’tan gelmiş oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir