Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.681
-1.07%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Siirt'te barış halayı çekildi

  Siirt'te barış halayı çekildi

  Komutanlar, vali ve BDP'li başkan halay çekti.
  • 28.03.2013 - 14:33

  Siirt te barış halayı çekildi #1

  Siirt Valisi Ahmet Aydın, beraberinde 3'üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, İl Jandarma Komutanı Albay Feridun Yürekli ile birlikte Eruh İlçesi'ne giderek incelemelerde bulundu. Vali Ahmet Aydın, AK Parti İlçe Başkanı Cevher Çiftçi ile birlikte kendisini karşılayan Belediye Başkanı BDP'li Melih Oktay'ı makamında ziyaret edip ilçenin durumuyla ilgili bilgi aldı. Komutanlar ise bu sırada İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

  BAŞKAN SİİRT FISTIĞI İKRAM ETTİ

  Geçen yılın ortalarında KCK'ya yapılan baskınla gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra geçen ay serbest bırakılarak görevine başlayan Belediye Başkanı Melih Oktay, konuklarına Siirt fıstığı ikram etti. Başkan Oktay, ilçenin öncelikli sorunlarının başında kanalizasyon ve içme suyu geldiğini ifade ederek, sorunların giderilmesi için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

  KARAYOLU MÜJDESİ

  Siirt Valisi Ahmet Aydın ise halkı tarafından sevilmiş belediye başkanlarını önemsediğini belirterek, Siirt-Eruh Karayolu ile ilgili şikayetleri değerlendirdiğini ve çalışmaların bu yıl tamamlanması için çaba sarf edeceklerini söyledi.

  Belediye ziyaretinden sonra Vali Ahmet Aydın, Belediye Başkanı Melih Oktay ve komutanlar, 1992 yılında evinden PKK'lılar tarafından alındıktan sonra Salkımbağlar Mevkiinde öldürülen Adil Körpe'nin oğlu Cengiz Körpe'yi evinde ziyaret etti. Vali Aydın, yaşanan son barış görüşmelerinden umutlu olduğunu ve ülkenin çok yakında müreffeh dönemi yakalayacağını belirterek, çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

  Siirt'te barış halayı çekildi

  Siirt te barış halayı çekildi #2

  ESNAF İZİNLERDEN DERT YANDI 

  Vali Ahmet ve beraberindekiler daha sonra ilçe esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Bir kahvede esnafla ve işsiz gençlerle sohbet eden vali ve komutanlar, herkesi dikkatle dinledi. İlçe taburunda görev yapan askerlerin çarşı iznine çıkarılmamasından yakınan esnaf, "İlçe zaten geri kalmış, kaderine terk edilen ilçe esnafının tek beklentisi de askerdir. Ancak uzun zamandır taburda görev yapan askerler çarşı iznine çıkmadı. Bu sıkıntıların bir an önce dikkate alınmalı" dedi. Eruh ilçesinin büyük göç aldığını belirten vatandaşlar, iş olanaklarının yaratılmasını istedi.

  VALİ, KOMUTANLAR VE BDP'Lİ BAŞKAN BİRLİKTE HALAY ÇEKTİ

  Vali Ahmet Aydın, beraberindeki komutanlar, daha sonra Belediye Başkanı ile birlikte Halk Eğitim Merkezi konferans salonuna geçti. Heyeti karşılayan folklor ekibi, davul-zurna eşliğinde halay çekmeye başladı. Vali ve komutanlarla, BDP'li Belediye Başkanı Melih Oktay da ekibe eşlik ederek hep birlikte halay çekti. Vali, asker ve BDP'lilerin hep birlikte kol kola halay çekmesi, 'barış sürecine destek' olarak yorumlandı.

  PKK İLK KEZ ERUH'TA SALDIRMIŞTI

  PKK, 15 Ağustos 1984 tarihinde ilk silahlı saldırısını Eruh ile Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne düzenlemişti. PKK mensupları karakollara ve askeri lojmanlara bombalı ve silahlı saldırı düzenledi. Bu saldırı sonrası nöbetçi er Süleyman Aydın şehit olurken, 3 sivil ve 9 asker yaralanmış.

  Saldırı sonucu jandarma birliğine ait çok sayıda silah, mühimmat, malzeme gasp edilmişti. Bu saldırı PKK'nın yaptığı ilk büyük saldırı olarak kabul edilir. PKK üyeleri bu saldırıdan sonra Kuzey Irak'a geri döndü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir