Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  Siirt'teki göçüğün bilirkişi raporu tamamlandı

  Raporda, emniyet basamaklarının uygun kodlarda oluşturulmadığına ve yağış miktarıyla ilgili tedbire rastlanmadığına dikkat çekildi.
  • İHA
  • 08.12.2016 - 17:14
  Siirt'teki göçüğün bilirkişi raporu tamamlandı

  asd

  Şirvan ilçesi Maden köyündeki bakır madeninde 16 kişinin toprak altında kaldığı göçükle ilgili bilirkişi raporu tamamlandı.

  BİLİRKİŞİ RAPORU İHMALİ GÖZLER ÖNÜNÜ SERDİ

  Raporda, maden açık ocak işletme sahasında meydana gelen kaymanın olduğu üst kotlarda yapılan incelemelerde yapının büyük kireç taşı blokları da içeren yamaç molozu gevşek malzemelerden oluştuğunun anlaşıldığı kaydedildi.

  BİLİRKİŞİ RAPORU

  Kaymanın meydana geldiği kotlardaki şev açılarının yukarıda belirtilen verilere göre basamak, şev açısı ve basamak genişliği değerlerinin uygun değerler olmadığının görüldüğünün vurgulandığı raporda, şunlar kaydedildi:

  “Bilirkişi ve topoğraflar tarafından 28 Kasım 2016 tarihinde yapılan keşifte bin 565 ve bin 583 kotlarında basamak şev açıları, basamak yükseklikleri ve basamak genişlikleri ölçülmüş, yapılan ölçümlerde basamak yüksekliği ve basamak genişliklerinin 8 ile 11 metre arasında değiştiği, basamak yüksekliklerinin 20 ile 25 metre arasında olduğu, basamak şev açılarının ise aynı basamakta 3 farklı noktada yapılan ölçümler sonucu ortalama 80 derece olduğu tespit edilmiş.

  EMNİYET BASAMAKLARI UYGUN DEĞİL

  Maden işletmesi sorumlularının bu bilgileri göz önüne alarak, basamak geometrisini ayarlamakla sorumlu olmakla birlikte ocak emniyeti bakımında oluşturulması gereken ara basamakların ve Berm olarak adlandırılan emniyet basamaklarının da ocakta uygun kotlarda oluşturulmadığı görülmektedir.

  YAĞIŞ TEDBİRİ ALINMADI

  Yağışlar yeraltı su seviyesinin yükselmesine şev malzemesinin kısmen veya tamamen doygun ve akar hale gelmesine, dolayısıyla içsel sürtünmenin azalmasını neden olur. Ayrıca yağışlar zeminin birim hacim ağırlığını artırıp, ince taneli kumlu zeminlerde ise korezyonu azaltır. Su bazen zeminde kayaları kimyasal olarak ayrıştırarak, kitlenin direncini azaltır.

  Bir gün önce bölgede meteoroloji verilere göre yağış 14,2 kg/metrekare yağış miktarı ilgili uygulanmış ve alınmış bir tedbire rastlanmamıştır. Maden bilirkişi heyeti olarak, olay mahallinde yapmış olduğumuz gözlem, inceleme, ölçümler neticesinde tarafımızdan talep edilen belge, bilgi ile kanun ve yönetmenlikler çerçevesinde yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda rapor hazırlanmıştır.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir