Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.454
0.49%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Siirt’teki maden faciasında palye iddiası

  Soruşturma kapsamında 6 kişi gözaltına alınırken, bazı işçiler ise palyelerin prosedürlere uygun olmadığını söyledi.
  • AA
  • 20.11.2016 - 06:00
  Siirt’teki maden faciasında palye iddiası

  Milliyet'ten Oğuz Yeter'in haberine göre; Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden Köyü’ndeki bakır madeni sahasında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan işçilere ulaşma çalışmaları sürüyor. Çalışmalar takviye olarak getirilen çok sayıda iş makinesi ile devam ettirilirken toprak altında bulunan işçilerin ailelerinin de tedirgin bekleyişi devam ediyor. Dört işçinin olduğu alanda yoğunlaşan ekipler dün Sabah ekskavatör operatörü Batmanlı Şefik Tuncer’in cesedini toprak altından çıkardı.

  Enkaz altından daha önce Murat Ant, Reşit Can, Abdulbaki Aydın ve Ali Sönmezsoy’un cesetleri çıkarılmıştı. Toprak altındaki 11 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

  PALYELER DÜZENSİZ

  Olayla ilgili soruşturma sürerken ihmallere yönelik çeşitli iddialar da dile getirilmeye başlandı. Madende çalışan bazı işçiler de kat kat hale getirilen palyelerin prosüdürlere uygun olmadığını öne sürdü.

  Madende palyelerin 10 metre genişliğinde ve 7.5 metre yüksekliğinde olması gerekirken, palyelerin 20 metre yüksekliğinde ve düzensiz yapıldığını öne süren işçiler, sahada çalışmaların da sürekli hızlandırıldığını ve insanların facia günü iş bırakmak istediklerini anlattı. Maden işçileri, işsiz kalmaktan çekindikleri için işlerine devam ettiklerini söyledi.

  "FACİA YAŞANMADAN ÖNCE HEYELAN OLDU"

  Madende bir yıldır kamyon şöförü olarak çalışan Metin Adar da faciadan 50 metre mesafeyle kurtulmuş. Adar, “Facia yaşanmadan önce o bölgede kamyona yükleme yapmak için ilerlerken yüksek bir gürültüyle heyelan yaşandı.
  Ben kamyonla geri geri kaçarak canımı kurtardım. Facia tam 50 metre önümde gerçekleşti. Göçük altında kalan arkadaşları kurtarmak istedik fakat bu mümkün değildi.

  Çünkü büyük kayaların altında kalmışlardı. Tehlikeyi firma yetkililerine söyledik ama hiç önlem alınmadı” diye konuştu.

  Toprak altındaki işçilere ulaşma çalışmaları sürerken, yakınlarının  bekleyişi de devam ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir