Petrol
111.75
2.42%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.943
3.13%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Şırnak Valiliği'nden Uludere açıklaması

  'Türk ve Irak vatandaşları arasında ticari ilişkiler kurulacak.'
  • 09.01.2012 - 14:15
  Şırnak Valiliği'nden Uludere açıklaması

  Şırnak Valiliği nden Uludere açıklaması #1

  Şırnak Valiliği'nden, Uludere İlçesi'nin Irak sınırındaki hava operasyonunda 35 vatandaşın yaşamını yitirmesinin ardından başlatılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve olaydan sonra hükümetin gündeme aldığı Gülyazı-Ortasu Sınırı Kapısı ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtildi.

  3 KOMİSYON ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

  Uludere İlçesi'nin Irak sınır kesiminde 28 Aralık'taki hava operasyonu sırasında 35 vatandaşın hayatını kaybetmesinden sonra, Şırnak Valiliği bünyesinde oluşturan kriz masası kapsamında kurulan 3 komisyon çalışmalarına devam ediyor.

  Valilik tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili bugün yapılan yazılı açıklamada, komisyonların çalışmalara devam ettiği belirtilerek, "Kriz merkezinde kurulan 3 komisyon tarafından olayda vefat edenlerin aileleriyle yaralanan ve olaydan sağ kurtulan vatandaşlar için gerekli her türlü sağlık işlemleri, sosyal hizmet desteği, rehabilitasyon çalışmaları, ayni ve nakdi yardım işlemlerinin yapılmasına başlandı. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilebilmesi için gerekli tüm faaliyetlere devam ediliyor" denildi.

  TÜRK VE IRAK VATANDAŞLARI ARASINDA TİCARİ İLİŞKİ KURULACAK

  Olaydan sonra hükümetin gündeme aldığı Gülyazı-Ortasu Sınırı Kapısı ile ilgili çalışmaların devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

  "Valilik bünyesinde oluşturulan komisyon, hükümetin olayın ardından hemen gündeme aldığı Gülyazı-Ortasu Sınır Kapısı ilgili hafta sonu yoğun bir çalışma yürüttü. Bölgede kaçakçılık faaliyetlerinin önüne geçecek projenin bölge halkına sağlayacağı ekonomik katkıların yanı sıra, komşu il ve ilçelerinde ticari faaliyetlerine canlılık getireceği öngörülmekte. Sınır kapısının açılması ile yöre halkı, günlük ihtiyaçlarını daha rahat giderebilecek ve Türkiye vatandaşlarıyla, Irak vatandaşları arasında ticari ilişkiler kurulacak. Gelişen ticaret ile yeni istihdam olanakları doğacak. Buna paralel olarak da yakın turizm noktalarına ulaşım kolaylaşacak ve turizm canlılık kazanacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir