Euro
15.3347
0.11%
Dolar
13.5370
0.06%
Altın
788.7360
-0.09%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.894
0.57%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Şırnak'tan sonra Hakkari'den de özerklik açıklaması

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde konuşma yapan Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede özerklik ilan etti.
  • DHA
  • 13.08.2015 - 11:51
  Şırnak'tan sonra Hakkari'den de özerklik açıklaması

  Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde, demokratik toplum meclisi adı altında çalışma yapan mahalle temsilcileri ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin toplantısında konuşan Şerafettin Dede, "Faşizan devlete karşı kendi öz savunmamızı da sağlayacağız" dedi.

  Şırnak tan sonra Hakkari den de özerklik açıklaması #1

  "DEVLETİN KURUMLARINI, YASALARINI TANIMIYORUZ"

  Yüksekova Belediyesi'ne ait Halkevi önünde toplanan, aralarında Belediye, DBP ve HDP yöneticileri, belediye meclisi üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişiye, Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede konuşma yaptı. Bölgede kadınların ve çocukların katledildiğini ileri süren Şerafettin Dede, şunları söyledi: "En son Gever'de (Yüksekova) şantiyedeki işçilere insanlık dışı bir işkence yapılmıştır. Bu işkence uygulaması ise en faşizan tarzda gerçekleştirilmiştir. Kürt Özgürlük Hareketi'ni ve halkının meşruiyetini tanımayan bir devletin kurumlarını, yasalarını, hukukunu ve sistemini tanımıyoruz. Tüm bu işkenceci, inkarcı ve faşizan devlete karşı kendi öz savunmamızı da sağlayacağız. Bu temelde özgür yaşamı inşa edeceğiz."

  ÖCALAN'A TECRİT

  Abdullah Öcalan'a tecrit uygulandığını ileri süren Şerafettin Dede, "Bu savaş politikasıyla Türk devleti gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Onlar için artık Kürt sorunu diye bir şey kalmamıştır. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritle tüm diyalog yolları kapatılmıştır" dedi.

  Şırnak'ta özerklik ilan ediyoruz diyen isimlere gözaltı

  Şırnak tan sonra Hakkari den de özerklik açıklaması #2


  Görüş Bildir