Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.397
0.04%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Sivas'ta 1.5 kilometre uzunluğunda iftar sofrası

  Sivas'ta "Binlerce İnsan Tek Bir Sofra" sloganıyla bu yıl 2’incisi düzenlenen iftara yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
  • 24.07.2014 - 05:17
  Sivas'ta 1.5 kilometre uzunluğunda iftar sofrası

  sivas iftar

  Sivas Belediyesi ve Sivas’ta yayın yapan Kanal 58 başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile kent merkezinde iftar programı düzenlendi. ‘Binlerce İnsan Tek Bir Sofra’ sloganıyla gerçekleştirilen iftar öncesi İstasyon Caddesi ve İnönü Bulvarı trafiğe kapatılarak sofralar kuruldu. 1.5 kilometrelik cadde nostaljik lambalar ile süslendi. Sivas Belediyesi tarafından vatandaşlara ikram edilmek üzere 12 bin 500 kişilik, Sivasspor’da 2 bin 500 kişilik yemek hazırlayarak vatandaşlara ikram etti. Bazı vatandaşlarda kendi yaptıkları yemekleri alana getirdi. Sofralarda yer bulamayan bazı vatandaşlarda açık alanlarda iftar yaptı.
  Ezanın okunmasıyla birlikte aynı sofrada buluşan binlerce kişi kavurma, pilav, tatlı ve su ile hep birlikte oruçlarını açtı. Yemek sonrasında İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan’ın duasına vatandaşlarda ellerini açarak eşlik etti.

  Sivas için bugünün çok özel olduğunu ifade eden Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Kadir Gecesi’ni inşallah bugün idrak ediyoruz bütün İslam alemi olarak Sivas’ta da tarihi kent meydanında on binlerce Sivaslı İstasyon Caddesi’nde hep birlikte iftarımızı gerçekleştirdik. Güzel bir hava, güzel bir atmosfer ve çok güzel bir organizasyonla bu güzelliği yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Ben öncelikle şunu ifade etmek istiyorum gerçekten Sivas Anadolu’nun kadim şehirlerinden bir tanesi geçmişte birçok talihsizlikler yaşandı. Belki bizler kenetlenmesini çok başaramadık bizleri çok kolay kutuplaştırabildiler işte bunları önlemek adına bunları engel olmak adına biz Sivas’ta yaşayan bütün bireyler olarak birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik içerisinde olduğumuzu sevgi, saygı ve hoşgörünün esas olduğu bir günü, bir geceyi hep birlikte yaşamayı arzu ettik. Ben bu güzelliğe Sivas halkının ilgi gösterdiğini, katkı sunduğunu bugün burada gördüm. Bundan dolayı bütün hemşerilerimize, Sivaslı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

  Programa, Sivas Vali Vekili Ömer Kalaylı, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Akyıldız, Sivas Belediyesi Eski Başkanı Doğan Ürgüp, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal katıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir