Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
735.366
3.14%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Sivas'ta paranın geçmediği market yoksulları sevindiriyor

  İhtiyaç sahipleri, "paranın geçmediği market" olarak adlandırılan Gıda Bankası'ndan gereksinimlerini ücretsiz alabiliyor.
  • AA
  • 11.05.2020 - 12:50
  Sivas'ta paranın geçmediği market yoksulları sevindiriyor

  Sivas Belediyesi ve bir yardım derneği iş birliğiyle 2006'da Belediye'nin Sularbaşı Mahallesi'nde, Gıda Bankası kuruldu.

  Gıda Bankası, yoksul vatandaşlara her ay olduğu gibi Ramazan ayında da yardım elini uzatıyor.

  VATANDAŞLAR, ÜCRETSİZ İHTİYAÇLARINI ALABİLİYOR

  Hayırsever vatandaşların bağışlarıyla stantları doldurulan Gıda Bankası'nda, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler, her türlü gereksinimini fert sayısına göre belirlenen limitler doğrultusunda ücretsiz alabiliyor.

  Reyonlarında gıdadan temizlik malzemesine, beyaz eşyadan mobilyaya, gelinlikten çeyiz eşyasına, çikolatadan oyuncağa kadar her türlü ürünün bulunduğu Gıda Bankası'ndan, her ay 1.200 kişi faydalanıyor.

  Sivas'ta paranın geçmediği market 14 yıldır yüzleri güldürüyor

  MARKETTEKİ GİBİ ÜRÜNLERİ ALIYORLAR

  Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, esnaf ve vatandaşlardan alınan yardımlarla marketin faaliyetini sürdürdüğünü belirtti.

  İhtiyaç sahibi vatandaşların belirlenen limitler doğrultusunda aylık alışverişlerini yaptıklarını belirten Duman, "Vatandaşlarımız dilediği ürünü tıpkı markette olduğu gibi seçerek alıyor. Markette olduğu gibi barkoddan geçiriliyor ve poşetleyip evine alıp gidebiliyor." dedi.

  "KIRMIZI ET VE SUCUK LİMİT DIŞINDA VERİLİYOR"

  Duman,  "Bu sıkıntılı süreç öncesinde aylık 1.200 aile, marketimizden alışveriş yapıyordu. Her alışverişte vatandaşlarımıza 2 kilogram et ve 1 kangal sucuk da limitinin üzerinde ilave ediyoruz. Bir ailenin aylık market ihtiyacını karşılayacak şekilde yardım vermeye gayret ediyoruz. Paranın geçmediği tek yer, yani vatandaşlarımızın burada parayla alabilecekleri hiçbir şey yok. Yapılan incelemeler neticesinde limitler belirleniyor ve vatandaşlarımız limitleri kadar buradan alışverişlerini yapıp gidiyor. Giyim, ayakkabı ve diğer reyonlarla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz." dedi.

  Sivas ta paranın geçmediği market yoksulları sevindiriyor #1

  "KORONA NEDENİYLE TALEP FAZLA"

  Gıda Bankası'nda, Ramazan ayında rutinin üzerinde bir yoğunluk yaşandığını aktaran Duman, "Ramazan'da rutinin haricinde tek seferlik yardımlarımız oluyordu. Koronavirüs nedeniyle bir yönetmelik çıktı ve marketlerde metrekarenin yüzde 10'u kadar içeride müşteri bulunduruyor. Yoğunluğu hesap ederek hazır koliler oluşturduk. Koronavirüs nedeniyle geçen yıllara nazaran iki kata yakın talep fazlalığı var." dedi.

  Sivas ta paranın geçmediği market yoksulları sevindiriyor #2

  "ALAN EL İLE VEREN ELİ BULUŞTURUYORUZ"

  Duman, Gıda Bankası'nın hayırseverlerin desteğiyle faaliyetlerini yürüttüğüne dikkati çekerek, "İnsanlarımızın zekatları, fitreleri, nakit veya ayni olarak getirdikleri yardımlarla aldığımız ürünlerle rafları dolduruyoruz. Raflarda kimin yardımı kime gidiyor kimsenin haberi yok. Yani alan el ile veren el hiçbir şekilde birbirini görmüyor. Alan el ile veren eli buluşturduğumuz bir ortam ve bu manada mutluyuz." dedi.

  Duman, Gıda Bankası'nın Türkiye'ye örnek olduğunu, bu sistemi oturtmak isteyen çok sayıda büyükşehir belediyesi bulunduğunu ve 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı'ndan ödül aldıklarını belirtti.

  Sivas ta paranın geçmediği market yoksulları sevindiriyor #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir