Petrol
84.43
-0.52%
Euro
17.7103
0.12%
Dolar
18.5055
0.31%
Altın
964.91
-0.10%
Borsa
328
0.44%
Bitcoin
349.622
-6.66%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Sokak köpekleri için yürüdüler

  Mersin'de tehlikeli kabul edilen köpeklerin toplatılmak istenmesi protesto edildi
  • 10.06.2012 - 07:28
  Sokak köpekleri için yürüdüler

  Sokak köpekleri için yürüdüler #1

   

  Mersin'de bir grup hayvansever, hayvanların korunmasına yönelik yasa tasarısında yer aldığını belirttikleri ''tehlikeli kabul edilen köpeklerin toplatılmak istenmesi'' kararını, köpeklerle yürüyüş yaparak protesto etti.

  HiltonSA Oteli yanında toplanan grup, açtıkları pankart ve yanlarında getirdikleri köpeklerle Adnan Menderes Bulvarı sahili boyunca Barış Meydanı'na kadar yürüdü.

  Veteriner hekim Güven Kara, burada grup adına yaptığı açıklamada, 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Yasasına ilişkin çıkan haberlerde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayvanların korunmasına yönelik yasa tasarısının tamamlanarak Başbakanlığa gönderildiğini öğrendiklerini söyledi.

  Yasa tasarısında hayvanların yaşam hakkını hiçe sayan maddeler bulunduğunu öne süren Kara, ''Tasarıda 'pitbull terrier, japanese tosa, dogo arjentino' gibi tehlike arz eden hayvanların yasaklanıp uyutulmasına, evlerde beslenen evcil hayvanlara kısıtlama geleceğine, deneylerdeki hayvanların denetimindeki keyfiyetin göz önünde bulundurulacağına ilişkin maddeler yer alıyor'' dedi.

  Sahibi ve veterineri belirli olan, kayıtlı her türlü hayvanın iyi bakıldığı sürece sahiplerinden asla ayrılmaması gerektiğini ifade eden Kara, ''Günümüzde saldırgan olarak belirlenen bazı köpek türleri ve bu türlerin toplatılması gibi yasa tasarıları söz konusudur. Saldırganlık hayvanların türlerinden kaynaklanan bir davranış değildir. Tamamen sahiplerinin saldırgan kişiliklerinin köpek ya da başka hayvanlara yansıtmalarıyla ilişkilidir'' diye konuştu.

  Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


  Görüş Bildir