Petrol
88.74
4.23%
Euro
18.1823
0.25%
Dolar
18.5432
0.22%
Altın
1.011
2.33%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.200
1.61%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Soner Yalçın gözaltına alındı

  Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şubesi'nin programa katılmak için Denizli'de bulunan Soner Yalçın, kaldığı otelde sabah saatlerinde gözaltına alındı.
  • 26.10.2014 - 09:32
  Soner Yalçın gözaltına alındı

  Soner Yalçın gözaltına alındı #1

  Gazeteci Soner Yalçın, Denizli'de gözaltına alındı. Hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirilen Yalçın, daha sonra serbest bırakıldı.

  GÖZALTI GEREKÇESİ

  Serbest bırakılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Yalçın, kaldığı otele sabah saatlerinde gelen sivil polisler tarafından "hakkında arama kararı bulunduğu" gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi.

  Gözaltına alınma gerekçesini sorduğu polislerden "savcılık talimatı üzerine gözaltına aldıklarını" yanıtını aldığını belirten Yalçın, mesleğinin, adresinin belli olduğunu, ifadeye çağrılması durumunda kendisinin gelebileceğini söylemesine rağmen ısrarı üzerine polislerle birlikte gittiğini anlattı.

  "İFADE VERMEM KOŞULUYLA SERBEST BIRAKILDIM"

  Hastanede sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından, polislerin bazı telefon görüşmeleri yaptığını ve serbest bırakıldığını söyleyen Yalçın, "Polisler hakkımda yakalama kararı olduğunu söylediler. Hangi gerekçeyle gözaltına alındığımı bilmiyorum. Öğleden sonra savcılığa giderek ifade vermem koşuluyla serbest bırakıldım" dedi.

  "BU UYGULAMAYI NASIL AÇIKLAYACAKSINIZ?"

  Denizli'de Atatürkçü Düşünce Derneği'nin misafiri olduğunu, dün akşam düzenlenen programda konuşma yaptığını, bu konudan Denizli polisinin bir hafta öncesinden haberdar olduğunu söyleyen Yalçın, "Bugün yaşadığım uygulamayı nasıl açıklayacaksınız? Ne yapılmak istendiğini çözemez hale geldim. Bana kimin kin tuttuğunu ve bunun hala neden geçmediğini ortaya çıkartmak devlete düşer. Bu emri kim vermiş. Paralel yapı üzerimden hükümete mi cevap vermek istiyor, 'biz buradayız gerektiğinde yine göz altına alırız' diye" ifadelerini kullandı.

  "BUNUN GÜNDEME GELMESİNİ İSTEDİLER"

  Öğleden sonra savcılığa giderek ifade vereceğini söyleyen Yalçın, şöyle devam etti:

  "Gözaltına alınma sebebim, bir basın davasından dolayı. Ne olduğunu bilmiyorum. Bir gazeteci basın davasından dolayı sabaha karşı otel odasından alınıp neredeyse zorla götürülüyor. Bu Soner Yalçın meselesi değil, böyle görenler mesleğe ihanet ediyorlar. Bu bir basın özgürlüğü mücadelesidir. Bugün 3 şehit vermiş bir ülkede bu konu tatlılıkla halledebilirdi. Fakat bunu yapmadılar, gündeme gelmesini istediler. Amaç nedir yakında ortaya çıkar."


  Görüş Bildir