Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
512.591
1.76%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Sudan'da Afrika'nın en büyük yetimhanesi açıldı-Video

  Akabe Yetimler Külliyesi ve İstanbul Medresesi'nin resmi açılışı yapıldı.
  • 12.08.2012 - 02:28
  Sudan'da Afrika'nın en büyük yetimhanesi açıldı-Video

  Sudan da Afrika nın en büyük yetimhanesi açıldı-Video #1

  Merkezi İstanbul'da bulunan Yardımeli Engelli ve Muhtaçlar için Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YARDIMELİ) tarafından Sudan'ın başkenti Hartum'da kurulan Afrika'nın en büyük yetimhanesinin resmi açılışı yapıldı.

  Açılış programı öğrencilerin sunumuyla başladı. 2 aydır İstanbul Medresesi'nde eğitim gören öğrenciler önce Kuran-ı Kerim'den ayetler, sonra Hz. Peygamber'in hadis-i şeriflerinden örnekler okudu.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  Akabe Yetimler Külliyesi ve İstanbul Medresesi'nin açılış programı okul müdürü Abdulmecid Kinani'nin konuşmasıyla devam etti. Kompleksin 5 bölümden oluştuğunu bildiren Kinani, ''Külliyenin birinci bölümü idare, misafirhane ve kütüphane birimlerinden oluşuyor. İkinci bölümde 20 sınıf ve 4 öğretmen çalışma ofisi yer alırken üçüncü bölüm 20 yatakhaneden oluşuyor. Dördüncü bölümde revir, laboratuvar ve kısa dinlenme odaları var. Beşinci bölüm ise cami ve müştemilatından oluşuyor. İki katlı cami 20 x 20 ölçüsünde kubbeli olarak inşa edildi'' dedi.

  Sudan da Afrika nın en büyük yetimhanesi açıldı-Video #2

  Kinani 2011 yılında başlayan projeye şu ana kadar 5 milyon doları harcandığını sözlerine ekledi.

  YARDIMELİ Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman da açılışta yaptığı konuşmada, ''2011 yılının Şubat ayında temeli atılan külliyenin 4 yıl içinde faaliyete geçmesinin planlandığını, ancak yardım gönüllülerinin olağanüstü gayretleri sonucunda 1,5 yılda tamamlanıp faaliyete geçmesinin nasip olduğunu'' söyledi.

  Danışman, bugün birinci sınıfa başlayan öğrencilerin 8 yıl sonra mezun olacağını, o zamana kadar da lise bölümünün açılacağını belirtti.

  "BU ÜLKENİN İNSANLARI ÇOK ACI ÇEKMİŞLER"

  Hartum'daki Türk Büyükelçisi Erdoğan Kök ise ''Bu proje Türk-Sudan ilişkilerinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor, YARDIMELİ Derneği bu kadar kısa bir sürede, buranın zor şartlarında büyük iş başarmış'' dedi.

  Sudan'ın gerek ekonomi gerekse altyapı olarak birçok eksiklikleri bulunan bir ülke olduğunu ifade eden Kök, şunları söyledi:

  ''Çeşitli savaşlar, çatışmalar sebebiyle de çok sayıda yetimi olan bir ülke. Böyle bir tesis, böyle bir bina gayet yerinde. Bu ülkenin insanları çok savaşlar geçirdiler, çok acılar çektiler ve çok sayıda yetim var. Çocuklar, kadınlar özellikle acı çekmişler. O yüzden böyle bir tesis çok önemli. Bu projeyi hayata geçiren herkese teşekkür ediyorum. Biz daha çok Darfor'da çalışma yapıyorduk, ama buralarda da ihtiyaç var. O yüzden çok yerinde olmuş.''

  "SUDANLI MUSA'YA VEFA BORCUMUZ VAR"

  Açılışa onur konuğu olarak davet edilen Mustafa İslamoğlu da yaptığı konuşmada Türklerin Sudan'a vefa borcu olduğunu belirtti. ''Eşref Kuşçu Bey'in maiyetinde Trablusgarp'ta İtalyanlara karşı, daha sonra Çanakkale'de 7 düvele karşı, sonra Yemen'de İngilizlere karşı Osmanlı askeri olarak savaşan Sudanlı Musa'nın da bir yetim olduğunu'' hatırlatan İslamoğlu, YARDIMELİ'nin yetimler külliyesi projesinin hayata geçmesiyle bu vefa borcunun ödenmeye başlandığını ifade etti.

  ''Biz sizin dünyanıza yardım ediyoruz, siz bizim ahiretimize yardım ediyorsunuz'' diyen Mustafa İslamoğlu'nun Arapça yaptığı konuşma yer yer tekbirlerle kesildi.

  Sudanlı konuşmacılar Türkiye'ye, bazen de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e şahsen sevgi mesajlarını ilettiler.

  Akabe Yetimler Külliyesi ve İstanbul Medresesi'nin açılışı kurdele kesimiyle tamamlandı. Mustafa İslamoğlu ve Hartum'daki Türk Büyükelçisi Erdoğan Kök açılışın ardından tesisi gezerek incelemelerde bulundular, İstanbul Medresesi'nin öğrencilerini selamladılar.

  Hartum'daki İstanbul Medresesi Sudan'ın farklı eyaletlerinden toplam 63 yetim öğrenci, 7 belletmen-anne ve 6 öğretmenle eğitim hayatına başladı.

  Açılışa Sudan'ın eski Turizm Bakanı Muhammed Ebu Zeyd, Cezire Eyaleti Valisi Prof. Zübeyr Beşir Taha, Kamlin Belediye Başkanı ve Devlet Bakanı Yusuf Zübeyr, Cezire Eyaleti Eğitim Öğretim Bakanı Dr. Naime Turabi, Cezire Eyaleti Sosyal İşler ve Toplum Bakanı Dr. Haris Abdulkadir, TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Dr. Enver Arpa ve Hartum'daki Türk Büyükelçisi Erdoğan Kök,'ün yanı sıra Türkiye, Sudan, Somali ve Avrupa'dan gelen yardım gönüllüleri ile basın mensupları katıldı.

  ''Akabe Külliyesi ve Kur'an Okulu'' adını taşıyan proje Ocak 2011'de başlatıldı. 21 dönümlük arsa üzerine inşa edilen kompleks 7 bin 200 metrekare kapalı alana sahip. Tam kapasiteye ulaştığında 400 yetime hizmet verecek yetimhane bünyesindeki İstanbul Medresesi için Sudan Eğitim Bakanlığı'ndan 25 yıllığına izin alındı.

  Külliye içerisinde bir hayırseverin öncülüğünde inşa edilen kubbeli ve minareli cami de bulunuyor.


  Görüş Bildir