Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.027
-1.23%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Suriye Samandağ kumsalını bu hale getirdi

  Suriye'den denize dökülen atıklar, Samandağ kumsalında denize girmeyi imkansız hale getirdi.
  • 29.06.2012 - 15:04
  Suriye Samandağ kumsalını bu hale getirdi

  Suriye Samandağ kumsalını bu hale getirdi #1

  Rio'dan sonra dünyanın en uzun ikinci kumsalı olarak kabul edilen 14 kilometrelik Hatay'ın Samandağ kumsalı, Suriye'den denize dökülen atıklar yüzünden çöplüğü andırıyor.

  KUMSAL ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

  Suriye'nin Lazkiye kentinden denize dökülen atıklar, güçlü akıntılarla Hatay'ın Samandağ İlçesi'ndeki Türkiye'nin en uzun kumsalına bir kaç günde ulaşıyor. Çöplere Asi Nehri ve açık denizde gemiler tarafından bırakılanlar da eklenince, Samandağ kumsalı neredeyse çöplüğe dönüşüyor. Uzun kumsal, özellikle poşet, pet şişeler ve bebek bezleriyle doluyor.

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ!..

  TEMİZLENSE DE ÇÖZÜM OLMUYOR

  Tatil için Samandağ'ı tercih edenler, çöplerin içinden denize girmek zorunda kalıyor. Kumsal, Samandağ Kaymakamlığı ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinliklerle zaman zaman temizlenmeye çalışılıyor. Ancak, gün içinde akıntıyla gelmeye devam eden çöpler, kumsalları tamamen dolduruyor. Çöpler gelmeye devam ettiği için temizlik bir çözüm olmuyor.

  KUMSAL, DENİZ KAPLUMBAĞALARININ YUVALAMA ALANI

  Samandağ kumsalı ayrıca nesli tükenme tehlikesi yaşayan Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağalarının da önemli üreme alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak kaplumbağalar yumurta bırakmak için bazen çöpler nedeniyle kumsala çıkmakta dahi zorlanıyor. Yumurtadan çıkan yavru kaplumbağalarda denize ulaşamıyor. Bazı kaplumbağalarda suyun içindeki beyaz poşetleri, önemli besin kaynaklarından biri olan deniz anası sanıp yemeğe kalkışınca, boğularak ölüyor.


  Görüş Bildir