Petrol
96.41
-0.25%
Euro
18.2999
0.01%
Dolar
17.9428
-0.04%
Altın
1.03
-0.06%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
429.395
2.77%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Suriye sınırına 'Türk Seddi'

  Son günlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi, Suriye sınırında da güvenlik önlemleri artırılıyor.
  • AA
  • 29.07.2015 - 14:45
  Suriye sınırına 'Türk Seddi'

  suriye

  Hatay 2. Hudut Alay Komutanlığına bağlı Yayladağı 3. Hudut Tabur Komutanlığı ekipleri, başta kaçakçılık olmak üzere tüm yasa dışı giriş-çıkışları önlemek amacıyla Suriye sınırında aldığı tedbirleri genişletti.

  Mayıs ayında sınıra 4 metre derinlikte ve 3 metre genişliğinde hendek kazma çalışması başlatan Mehmetçik, çalışmaların 7 kilometrelik bölümünü bitirdi.

  ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

  Hendek kazma çalışmaları devam ederken, sınır hattına akordiyon duvar yapılması kararlaştırıldı. Yaklaşık 2 kilometrelik bölümü tamamlanan üstü tel örgülü duvarın yapımı için görevliler aralıksız çalışıyor.

  Suriye sınırına Türk Seddi #2

  Duvar ve hendeğin sınırdaki uygun görülen her noktaya yapılması planlanıyor. Şu an sınırı geçmek ya da kaçak eşya geçirmek isteyen kişiler, önce 2,5 metrelik üstü tel örgülü duvarla sonra da 4 metre derinlikli hendekle karşılaşıyor.

  Bu arada sınırda her 50 metrede bir nöbet noktası bulunuyor. Askeri araçlar, sınır hattında gece-gündüz devriye atarken, sınır hattındaki kulelerde nöbet tutan asker, sınırı 24 saat boyunca gelişmiş teknolojik cihazlarla izliyor.

  Suriye sınırına Türk Seddi #3

  Türk askeri ayrıca sınır hattını daha iyi görmek için mevzi ve gözetleme kuleleri arasında ağaç ve çalı temizliği de yaparken, sınırdaki bazı stratejik noktalara da gece görüşlü kamera yerleştiriyor.

  BİR AY 13 BİN KİŞİ YAKALANDI

  Alınan önlemler karşısında çaresiz kalan kaçakçıların, yapımı süren akordiyon duvarı "Türk Seddi" olarak adlandırdığı belirtiliyor. Sınırdan yasa dışı giriş çıkış yapmaya çalışan kişiler, sınırı kolaylıkla geçemediği için asker tarafından yakalanıyor.

  Alınan güvenlik önlemleri neticesinde sınırda önemli başarı sağlayan hudut birlikleri, son bir ayda Türkiye'ye yasa dışı giriş-çıkış yapmaya çalışan yaklaşık 13 bin kişiyi yakaladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir