Euro
15.2448
-0.37%
Dolar
13.5128
0.04%
Altın
804.3810
0.49%
Borsa
1941
1.60%
Bitcoin
501.898
8.27%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Suriye tarafından sınırdaki askere ateş açıldı

  Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından 2 kişinin sınırdaki askerlerin üzerine ateş açtığını bildirdi.
  • 16.11.2014 - 19:02
  Suriye tarafından sınırdaki askere ateş açıldı

  Suriye tarafından sınırdaki askere ateş açıldı #1

  Suriye sınırında meydana gelen yasa dışı geçişler ve kaçakçılık faaliyetleriyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yazılı bir açıklama yayınladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

  "HAVAYA İKAZ ATEŞİ AÇILMIŞTIR"

  "Türkiye- Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Hatay Yeşilce Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, gözetleme faaliyetleri esnasında, Suriye'den Türkiye istikametine yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 2 şahıs tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine bölgeye bir Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) sevk edilmiştir. MYKU tarafından, söz konusu şahıslara 'Dur' ikazında bulunulmuş, ikaza uyulmaması üzerine de havaya ikaz ateşi açılmıştır. Açılan ikaz ateşini müteakip, şahıslar tarafından, Hudut Unsurlarımızın üzerine Kaleşnikof piyade tüfeği ile ateş açılmış, açılan ateşe derhal ateşle karşılık verilmiştir. Unsurlarımızın açtığı karşı ateş üzerine söz konusu şahıslar, Suriye'ye doğru geldikleri istikamette kaçarak gözden kaybolmuş ve yasa dışı geçiş teşebbüsü engellenmiştir."

  7 BİN LİTRE AKARYAKIT İMHA EDİLDİ

  Açıklamada ayrıca, Hatay'daki hudut karakollarının sorumluluk sahasında devriye gezen askerlerin, Asi Nehri ve civarında içerisinde 7 bin 380 litre kaçak akaryakıt bulunan 123 adet bidon ile 33 adet sal tespit edildiği, bunların Altınözü Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla tutanak tutularak olay yerinde imha edildiği belirtildi.


  Görüş Bildir