Euro
0.00%
Dolar
0.00%
Altın
0.00%
Borsa
0.00
0.00%
Bitcoin
486.137
-7.32%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Suriyeli ailenin evlat sevinci

  Öldüğünü zannettikleri çocuklarına kavuştular.
  • 26.10.2012 - 23:36
  Suriyeli ailenin evlat sevinci

  Suriyeli ailenin evlat sevinci #1

  Suriyeli aile, ülkelerindeki olaylardan kaçarken evde unuttukları ve öldüğünü sandıkları 2 yaşındaki erkek çocuğuna Limasol'da kavuştu.

  Avukat Stella Constantinou, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, geçen yaz başkent Şam'daki top ateşinden kaçarken yanlışlıkla evde bırakılan ve öldü sanılan 2 yaşındaki Buşr el Tavaşi'nin, Kıbrıs Rum kesiminin Limasol kentinde ailesiyle bir araya geldiğini söyledi.

  Constantinou, Maçhur el Tavaşi ile Arin el Dakkar çiftinin, Suriye'deki şiddetten kaçarken, birlikte kaldıkları aile bireylerinin küçük çocuğu yanlarına aldıklarını sanarak evden ayrıldıklarını, mülteci kampına sığındıkları anda durumu fark ettiklerini, ancak yoğun çatışma ortamının çocuklarını bulmak için geri dönmelerini engellediğini vurguladı.

  HALANIN ŞAM'DAN AYRILMSINA İZİN VERİLMİYOR

  Küçük çocuğun hayatta olduğu yönündeki haberin ardından Maçur'un kızkardeşinin, Kıbrıs Rum kesimine getirilmesi işlemleri tamamlanana kadar, Buşr'a bakmak için kendi isteğiyle 9 Eylül'de Şam'a döndüğünü belirten avukat Constantinou, halanın, şu anda Şam'dan ayrılmasına izin verilmediğini bildirdi.

  Constantinou, Buşr'un enkaz kalıntılarında ne kadar süreyle kaldığını hiç kimsenin bilmediğini, küçük çocuğu el Kabun semtinde bulan muhaliflerin, onu, bakmaları için mahallede yaşayan bir aileye teslim ettiklerini belirtti.

  Bu arada, küçük çocuğun çatışma ortamında hayatta kalmasının mümkün olmadığına inanan çift, 6 Ağustos'ta 4 ve 6 yaşlarındaki diğer iki oğullarıyla Kıbrıs Rum kesimine geldi.

  Baba Maçhur el Tavaşi, yaşadıkları mahallede herkesin birbirini iyi tanıması nedeniyle bir süre sonra küçük oğullarının hayatta olduğu haberini aldıklarını, bunun üzerine Buşr'un Güney Kıbrıs'a getirilmesine yardım etmesi için Stella Constantinou ile bağlantıya geçtiklerini söyledi.

  "BABA, BABA" FERYADI

  Tavaşi, ''Onu gördüğümde ne hissettiğimi size anlatamam. Önce beni tanımadı, fakat sonra beni kucakladı ve 'baba, baba' diye bağırdı'' dedi.

  Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanlığı'nın, ailenin, Buşr'un kendi çocukları olduğunu kanıtlamalarının ardından sürece hız verdiği, baba Maçur'un Beyrut'a gittiği, burada büyükelçilikte çocuğuna kavuştuğu, daha sonra oğlunu Kıbrıs Rum kesimine getirdiği belirtildi.


  Görüş Bildir