Petrol
114.42
2.97%
Euro
17.5544
0.49%
Dolar
16.3526
-0.07%
Altın
972.71
-0.21%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.219
-0.06%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Suriyeli mülteci krizini toptancılar fırsat bildi

  Mültecilerin ilk durağı olan Suruç’taki esnaf, son 3 günde ürünlerin zamlanmasına tepki gösterdi.
  • 24.09.2014 - 06:22
  Suriyeli mülteci krizini toptancılar fırsat bildi

  Suriyeli mülteci krizini toptancılar fırsat bildi #1

  Milliyet'te yer alan habere göre; Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan göç dalgasıyla nüfus iki katını aştı, 55 bin nüfuslu ilçede esnaf hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşamaya başladı.

  "ÜRÜNLER BİZE ZAMLI GELİYOR"

  “25 senedir bu işi yapıyorum, böyle bir iş görmedim” diyen dönerci Abdullah Öger, birçok meslektaşı gibi “Keşke yine iş olmasa da huzur olsa” diye de ekliyor. Esnafın yaşanan hareketliliğe dair tek şikâyeti gelen mültecilerin yaşadıkları zorluklar ve ilçede yaşanan gerilim değil. Toptancıların Suruçlu esnafa malı zamlı satmaya başladığından dert yanan esnaf, “Halk da zannediyor ki biz zam yaptık. Bize kızıyor. Fakat ürünler bize zamlı gelmeye başladı” diyor.

  Suruç merkezde bir marketi bulunan Rıdvan Ateş, en fazla talep olan suya en fazla zammın geldiğini söylüyor. “Yarım litrelik 27 suyun bulunduğu bir koliyi önceden 3.5 liraya alırdık, şimdi 4 liraya alıyoruz. Böyle olunca biz de 5 liraya satıyoruz“ diyen Aktaş şöyle devam ediyor:

  “Halk bize kızıyor ama bizim bir suçumuz yok. Toptancılar böyle satmaya başladı, biz de mecburen zam yaptık, kârımız da zaten sadece 1 lira.”

  Aktaş aynı zamnda ilçenin girişinde alınan sıkı güvenlik önlemleri, zaman zaman kapanan yollar nedeniyle ürünlerin kendine ulaşımında da sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor.

  TAKSİLER 2 KATI PARA ALIYOR

  Çay ve meşrubat satışı yapan Kadir Tardu da suya gelen zamlardan şikâyetçi... Tardu aynı zamanda birçok esnafın bunu fırsat bilip, fiyatları ciddi şekilde artırdığına da dikkat çekiyor. Su dışında ilçede zamlanan bir diğer şey de ulaşım olmuş. Tardu, “Afet durumu olduğu için minibüslerin zaten ücret almadan sınırdan buraya taşıma yapması gerekiyor. Fakat geçen gün şoför benden 100 lira para aldı. Taksiler Mürşitpınar’dan buraya insanları 15 lira iken 30 lira, 40 liraya taşıyorlar. Afetten kaçana bir afet de biz yaşatıyoruz” dedi.

  FIRINCILAR BEDAVA EKMEK DAĞITIYOR

  Sudan sonra şehirde en fazla satılan bir diğer ürün de ekmek ve pide olmuş. Fırıncılar, “Satışlarımız yüzde 50 arttı, yetişemiyoruz ek eleman aldık. Bazen de yardım amacıyla biz ücretsiz olarak pide ve ekmek dağıtıyoruz” diyor.

  DOMATESE YÜKSEK ZAM

  Göç dalgası ile zamlanan bir diğer ürün de domates olmuş. Pişirilecek gıdalardan ziyade birçoğu sokaklarda kalan Suriyeli Kürtlerin, hazır yiyeceklere yöneldiğini vurgulayan seyyar satıcı Bahattin Atmaca, 80 kuruş olan domatesin kilosunun 3 günde 1 lira 50 kuruşa çıktığını anlatıyor.

  Züccaciye dükkanı bulunan Ahmet Salar da “İnsanlara bedava ürün vermeliyiz” diyor.

  KUYUMCULARIN SURİYE LİRASI KURNAZLIĞI

  Kuyumcuların vitrinindeki Suriye liraları dikkat çekiyor. Kuyumcuların da durumdan ‘yararlanmaya’ çalıştığını savunan esnaf, “Altın bozdurmak istediklerinde normalde 1000 Suriye lirası 13 Türk lirası iken, 9 lira olarak hesaplıyorlar” diyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir