Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.911
0.24%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Suriyeliler sınır dışı edildi haberlerine yalanlama

  "600 Suriyeli sınır dışı edildi" haberine yalanlama geldi.
  • 28.03.2013 - 17:24
  Suriyeliler sınır dışı edildi haberlerine yalanlama

  Suriyeliler sınır dışı edildi haberlerine yalanlama #1

  ''Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde bulunan Süleymanşah Konaklama Tesisi'nde dün 1 kız çocuğunun öldüğü yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çıkan ve 3.5 saatte kontrol altına alınan olaylara karıştığı saptanan 600 sığınmacı sınır dışı edildi.'' haberine yalanlama geldi.

  ''SINIR DIŞI EDİLDİ'' HABERİNE YALANLAMA

  Türk yetkililer Akçakale mülteci kampında dün yaşanan gerginliğin ardından 600'ü aşkın Suriyelinin sınır dışı edildiği haberlerini kesin bir dille yalanladı. Hürriyet Daily News'e konuşan bir yetkili, "Sınır dışı haberini kesinlikle yalanlıyoruz. Zaten her gün 500-600 kişi gönüllü geri dönüş sistemiyle Suriye'ye dönüyor. Bizim tanıdığımız geçici koruma statüsü kapsamında hiçbir Suriyeli rızası olmadan geri gönderilemez. Bizim bunun aleyhinde, buna aykırı hareket etmemiz mümkün değil. Bu gönüllü geri dönüş her zaman olan olay" dedi.

  ''SINIRA KADAR EŞLİK EDİLDİ''

  Yetkili Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilileriyle birlikte geri dönmek isteyen Suriyeliler'e sınır kapısına kadar eşlik edildiğini söyledi.

  Dün yaşanan olaylardan sonra bugün yaklaşık 100 kişinin geri döndüğünü söyleyen yetkili, Reuters'ın haberinde yer alan kaynağın, "Video görüntüleri izleniyor gerekirse daha çok kişi sınır dışı edilecek" iddiasına cevap olarak da, herhangi bir suç işlenmesi halinde Suriye vatandaşlarının Türkiye'de mahkeme karşısına çıkarıldığını ifade etti.

  İKİ SIĞINMACI GRUP ARASINDA GERGİNLİK

  Gazeteye konuşan diplomatik kaynaklar dün yaşanan gerginliğin, iki sığınmacı grubu arasındaki bir "Esad yanlısı olma" tartışması olduğunu, Esad'ı desteklemekle suçlanan grubun güvenlik korkusundan Suriye'ye geri döndüğünü söyledi.

  "SINIR DIŞI ETMEDİK, GERİ DÖNÜŞ YAPTILAR"

  Bir kaynak, "Bu kampta dün bazı gerginlikler yaşanmış ve akabinde iki Suriyeli grup arasında arbede yaşanmış. Bir grup diğer grubun provokatörlük yaptığını söyleyerek, bu kişileri Esad yanlısı olmakla suçlamış. Esad yanlısı olmakla itham edilen grup, karşı tarafın kendileri için güvenlik sorunu yaratabileceği düşüncesiyle gönüllü geri dönüşteymiş. Resmi boyutuna bakıldığında, bizim misafir olarak kabul ettiğimiz kişileri 'sınır dışı' etmemiz söz konusu olamaz. Ancak gönüllü geri dönüş söz konusudur" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir