Euro
14.4451
3.11%
Dolar
12.8009
3.49%
Altın
733.74
2.9%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
746.207
5.29%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C
  Taksim Camii'nde sona doğru

  Taksim Camii'nde sona doğru

  Yüzde 80'i tamamlanan caminin Ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.
  • DHA
  • 26.09.2020 - 10:32
  • Güncelleme : 28.05.2021 - 09:41

  İstanbul'da yapımına 17 Şubat 2017'de başlanan Taksim Camii inşaatında sona yaklaşıldı.

  2 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği kapalı alana sahip caminin Nisan 2021’de ibadete açılması hedefleniyor.

  Mimarlığını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin mimarı Şefik Birkiye ile Selim Dalaman’ın yaptığı Taksim Camii’nin inşaatına koronavirüs salgını nedeniyle 15 Mart’ta ara verilmişti.

  DIŞ CEPHENİN BÜYÜK BÖLÜMÜ TAMAMLANDI

  1 Haziran’da yeniden başlanan caminin inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İşçiler, sosyal mesafe kurallarına uyarak, maske takıp çalışıyor.

  Caminin dış cephe işçiliğinin büyük bir kısmı tamamlanarak, pencereleri takıldı. Caminin içerisindeki imalatlar ve süslemeler ise devam ediyor.

  Taksim Camii nde sona doğru #1

  "TAKSİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ OLACAK"

  Cuma namazı çıkışı Taksim Camii inşaatını ziyaret ederek, bilgi alan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Heyecan ve merakla Taksim Camii’nin açılacağı günü bekliyoruz. Zaman zaman camiyi ziyaret ederek, çalışmaları yerinde takip ediyorum. Tamamlandığında Taksim için çok kıymetli olacak. Pandemi dolayısıyla çalışmalar istediğimiz hızda gitmese de yine de devam ediyor.” diye konuştu.

  Taksim Camii nde sona doğru #2

  MİNARE KAPLAMALARI TAMAMLANDI

  Minare kaplamalarının tamamlanıp açıldığını anlatan Yıldız, “Dış cephe kaplamaları tamamlandı, camlar, çerçeveler yerlerine takıldı. Selamlık bölümünde ibadete açılacağı güne doğru hazırlıklar yapılıyor. Caminin içinde halı altı, zemin düzenlemesi devam ediyor. Ahşap ve mermer kaplamaların takılması için çalışmalar yapılıyor. Aynı şekilde, prekast modüllerin (cephe kaplama sistemi) yapımına başlandı, montalamaları yapılacak.” ifadelerini kullandı.

  YÜZDE 80'İ TAMAMLANDI, RAMAZAN'DA AÇILMASI PLANLANIYOR

  Yıldız, cami inşaatının yüzde 75-80’inin tamamlandığını söyleyerek, “İçerisinin tezyinatı da ocak sonu gibi bitmiş olacak. İç süslemeler ve hattatların yapacağı son işçiliği de hesaba katarsak Ramazan ayında, yani nisanda büyük bir heyecanla Taksim Camii’ni ibadete açacağız, hazırlıklar bu istikamette devam ediyor.” dedi.

  Taksim Camii nde sona doğru #3

  OTOPARKIN İNŞAATI BİTMEK ÜZERE

  Aynı anda 2 bin 500 kişinin namaz kılabileceğini aktaran Yıldız, “Otoparkın inşaatı tamamlanmak üzere, tavan işçiliği bitti. Ayrıca, cami Türk İslam sanat eserlerinin sergilendiği sergi ve kültür merkezi de olacak. Hem ibadet anlamında önemli bir ihtiyaca cevap verecek, Taksim’e, Beyoğlu’na, İstanbul’a değer katacak hem de otopark ihtiyacını karşılayacak.” diye konuştu.

  CAMİNİN YAPIMINI SUR YAPI ÜSTLENİYOR

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bundan 26 yıl önce İstanbul Büyükşehir belediye başkanı adayı olduğu dönemde söz verdiği Taksim Camii'nin inşaatını Altan Elmas'ın sahibi olduğu Sur Yapı üstlendi.

  Erdoğan 26 yıl önce Taksim'de 'cami yaptıracağız' demişti ViDEO

  Taksim Camii nde sona doğru #4

  Taksim Camii nde sona doğru #5

  Taksim Camii nde sona doğru #6

  Taksim Camii'nin şerefesi göründü ViDEO

  Taksim Camii nde sona doğru #7

  Taksim Camii nde sona doğru #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir