Petrol
95.94
-0.38%
Euro
18.3044
0.15%
Dolar
17.9088
0.06%
Altın
1.03
-0.29%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.211
-3.81%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Taksim'de 5 bin kişi eylemde

  Sabah saatlerinde polisin müdahalesiyle dağıtılan Gezi Parkı'ndaki eylemciler akşam saatlerinde tekrar toplandılar.
  • 30.05.2013 - 23:44
  Taksim'de 5 bin kişi eylemde

  Taksim de 5 bin kişi eylemde #1

  Topçu Kışlası'nın yapılması planlanan Gezi Parkı'nın Asker Ocağı Caddesi tarafındaki yol genişletme çalışmaları nedeniyle ağaçların sökülmesini protesto eden grupların bekleyişleri gece-gündüz devam ediyor. Bugün sabah erken saatlerde yaşanan müdahalenin ardından özellikle sosyal medya üzerinden Haber alarak Gezi Parkı'na gelen katılımcılar kendi aralarında çeşitli etkinlikler düzenledi.

  HALAY ÇEKİLDİ

  Öğrenci Kollektifleri tarafından düzenlenen forumlara katılan eylemcilerden bazıları tulum eşliğinde horon tepti. Bazı katılımcılar yeniden kurdukları çadır kenarlarında kitap ve gazete okudu. Genç-yaşlı yüzlerce protestocu Gezi Parkı'nda beklemeye devam ederken, eyleme destek veren Kardeş Türküler, Hilmi Yarayıcı ve Ferhat Tunç kalabalığa mini bir konser verdi. Bazı vatandaşlar kucaklarına çocuklarını da alarak eyleme destek verirken, Gezi Parkı'nda bekleyenlerin sayısının yaklaşık 5 bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

  SANATÇI ŞEBNEM DÖNMEZ BASIN AÇIKLAMASINI OKUDU

  Eylemciler adına bir basın açıklaması yapan sanatçı Şebnem Sönmez "Taksim Dayanışması ve İstanbullular olarak Pazartesi gecesinden bu yana kalabalık kitleler halinde Taksim Gezi Parkı'ndayız. Buradayız. Meydanımız için, parkımız için, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı elimizden alan tüm uygulamalara karşı durmak için tek yürek olarak buradayız. Sadece Taksim Meydanı ve Gezi Parkı için değil, Göztepe Parkı için, Kuşdili Çayırı, Haydarpaşa Garı, Çamlıca Tepesi, Atatürk Orman Çiftliği için buradayız" dedi. Eyleme Beşiktaş Çarşı grubu da destek verdi.

  GEZİ PARKI'NDA ÖNE ÇIKAN KARELER

  Eylemden görüntüler

  EN KÜÇÜK EYLEMCİ İSA GEZİ PARKINDA

  42 günlük bebeği İsa Pekiner ile Gezi Parkına eyleme gelen Zeynep Pekiner "Kapitalizm doğayı işgal ediyor. Şehir merkezinde tek tük ağaç kalmıştı. Biz beton binaların altında serinlemek istemiyoruz. Ağaçların gölgesinde serinlemek istiyoruz. Zaten tek tük ağaç kalmış. Onlar için mücadele ediyoruz. Onun için buradayız. Bebeğimin de ilk eylemi." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir