Dolar
6.8658
0.086%
Euro
7.8223
0.4894%
Altın
1808.99
0.3561%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.436
0.4764%
Bitcoin
63588.23
-0.5028%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Tarihi Clandras Köprüsü turizme kazandırılacak

  Karahallı ilçesinde Ulubey Kanyonları'ndaki 2500 yıllık Clandras Köprüsü, hazırlanan proje sayesinde bölgeye turist çekecek.
  • 24.06.2014 - 00:03
  Tarihi Clandras Köprüsü turizme kazandırılacak

  Tarihi Clandras Köprüsü turizme kazandırılacak #1

  Zafer Kalkınma Ajansı, Karahallı Belediyesi ve Karahallı Kaymakamlığı tarafından hazırlanan "Sosyal yaşam olanaklarını artırıcı ve kırsal turizmi geliştirici altyapılarla Clandras Bölgesi'ni geliştirme projesi" kapsamında Clandras bölgesinde tanıtım kokteyli düzenlendi.

  Proje koordinatörü Hüseyin Bilgin, Karahallı'da kırsal kalkınmayı geliştirmek ve Clandras Köprüsü'nün turizme kazandırılmasını sağlamak amacıyla ilk etabı 867 bin lira bütçeli proje oluşturduklarını söyledi.

  Proje kapsamında çok amaçlı merkezle birlikte yürüyüş parkurları, karavan parkı, amfi tiyatro, yürüyüş yolu, rekreasyon alanı ve piknik alanları oluşturulduğunu anlatan Bilgin, "Projenin bir diğer amacı da çevre köylerdeki kadınların yaptığı yerel ürünlerin turistlere tanıtımını ve satışını sağlamak. Böylelikle proje kapsamında kırsal kalkınmayı geliştirip, tarihi Clandras Köprüsü'nü tanıtacağız, turizme kazandıracağız" dedi.

  Uşak Valisi Seddar Yavuz da kentin zengin tarihe sahip olduğunu fakat bugüne kadar bu eserlerden yeterince istifade edilemediğini belirterek "Önümüzdeki süreçte diğer kültür varlıklarımızı ve tarihi değerlerimizi de güçlendirmek istiyoruz" diye konuştu. Katılımcılara, Clandras Köprüsü ve çevresi gezdirilip, bölge hakkında bilgi verildi.

  CLANDRAS KÖPRÜSÜ'NÜN TARİHÇESİ

  Uşak ilinin Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi köprü. Köprü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır.

  Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur. Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir.

  Taşların yüzleri kalemle işlenmiş ve kemerlerin iri taşları zıvanalı olarak birbirine iyice kenetlendirilmiştir. Kemeri kasnak biçimindedir. Köprü fil ayağı tabir edilen iki ana gövdeden oluşmuş sabit kaya üzerine bindirme tekniğiyle inşa edilmiştir.

  Hangi amaçla yapıldığına ait hiçbir iz bulunmamaktadır. Ancak kilit taşlarından birinin oynaması üzerine son yıllarda beton ile tamir edilerek orijinalliğini yitirmiştir.

  Köprünün yanında Karahallı Elektrik Santrali vardır.

  Santralden boşaltılan su beton bir kanal ile köprünün yanıbaşından 17 metre yükseklikten dökülmektedir.

  Clandras Köprüsü ve çevresi bölge için önemli bir mesire yeridir.

  Görüş Bildir