Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.166
2.03%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Tarihi hurdalıkta saklıyor

  Samsun'da 50 yıldır demircilik mesleğiyle uğraşan İbrahim Germi, 300 yıllık tarihi hanedan kapısını dükkanının hurdalık kısmında saklıyor.
  • Haber Merkezi
  • 11.07.2016 - 15:15
  Tarihi hurdalıkta saklıyor

  Samsun’un İlkadım İlçesi Hançerli Mahallesi’nde demircilik yapan İbrahim Germi, üzerinde Meryem Ana figürü bulunan hanedan kapısının 3 kuşak önce dedelerinden kendisine miras kaldığını söyledi.

  "BU KAPI ATALARIMDAN MİRAS KALDI"

  Yaklaşık bir ton ağırlığındaki tarihi kapıyı saklayacak başka bir yeri olmadığını ifade eden Germi, “Bu kapı bana dedelerimden kaldı. Hangi dedemden itibaren bizde onu bilmiyorum. Ama 4 kuşak öncesinden beri bizde olduğunu biliyorum. Çünkü, dedem bu kapının kendi dedesinden ona kadar geldiğini söylemişti. Dükkanın bir kenarında duruyor. Bugüne kadar hiç dokunmadık. Ayrıca yerinden oynatmak çok zor. Çünkü, yaklaşık bir ton ağırlığında. Bu kadar büyük ve ağır bir kapı olsa olsa hanedanlığın dış kapısı olur. Ayrıca yurt içi ve yurt dışından bu kapıyı satın almak için bir çok kişi geldi. Adeta servet teklif edenler bile oldu. Ama benim parayla işim yok. Bu kapı bana atalarımdan miras kaldı. Onu paraya değişmem” dedi.

  Tarihi hurdalıkta saklıyor #1

  İKİ TARAFLI MERYEM ANA İŞLEMESİ VAR

  Böyle bir kapının günümüz teknolojisiyle dahi yapılmasının çok zor olacağını belirten Germi, “Bu hanedan kapısı, yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip. Fakat ne zaman yapıldığını bilmiyoruz. Bununla ilgili de hiç kimseyle görüşmedik. Dükkanın bir kenarında öylesine duruyor. Ancak, şu anki teknolojiyle dahi yapılması çok zor. Kapı üzerindeki işlemelerin her biri, birbirine ilmek yani geçmeli bir şekilde tasarlanmış ve ayrıca bu tasarımın her noktası simetrik bir biçimde ayarlanmış. Ayrıca kapıda en çok dikkat çeken nokta, üzerinde çift taraflı el işçiliği ile oyulmuş Meryem Ana işlemesi olmasıdır. Kapının ağırlığından söz etmek gerekir ise gerçekten bu hanedan kapısını 15 insan gücü ile kaldırabiliyoruz. Elimde olmasını ise bir şans olarak görüyorum” diye konuştu.

  Tarihi hurdalıkta saklıyor #2

  SERVET TEKLİF ETTİLER

  Demir ustası Germi, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda tarihi eser koleksiyoncusunun kapıyı görmek için geldiğini de vurgulayarak, “Benim en çok merak ettiğim böyle bir kapının bende olduğunu nasıl biliyorlar anlamadım. Ama bunun için çok sayıda kişi kapıyı görmek için geldi. Bir çoğu da tarihi eser koleksiyoncusu. İş adamları bile var. Kapıyı almak için adeta servet teklif edenler oldu. Ama benim derdim para değil. Bu kapı bana atalarımdan yadigar kaldı. Ben ölene kadar da bende kalacak. Benden sonra ne yaparsalar yapsınlar” dedi.

  Tarihi hurdalıkta saklıyor #3

  Tarihi hurdalıkta saklıyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir