Tavuktan yeşil yumurta çıktı

Tavuktan yeşil yumurta çıktı

TRT'nin haberine göre Çanakkale Bayramiç ilçesi'nin, Zeytinli köyünde çiftçilikle geçimini sağlayan ve evinin bahçesinde mısır ve buğdayla yıllardır tavuk besleyen Hakan Sönmez (40), bir süre önce kuluçkaya yatan tavuğunun altına birkaç yumurta bıraktı.

Ürettiği civcivleri büyüten Sönmez, geçen hafta bunlardan birinin ilk yumurtasının yeşil kabuklu olduğu görünce şaşkına döndü.

Hayatında ilk kez yeşil kabuklu yumurta gördüğünü ifade eden Sönmez, yıllardır buğday ve mısırla tavuk beslediğini, şu anda 18 kanatlı hayvanının olduğunu söyledi.

3 DEFADIR YEŞİL YUMURTA

Dışardan hiç tavuk almadığını ve sürekli kuluçkaya yatırarak kendilerinin ürettiğini anlatan Sönmez, şunları kaydetti:

''Geçen hafta yumurta toplamak için kümese gittiğimde yumurtaların arasında bir adet yeşil kabuklu buldum. Hangisinin yumurtladığını birkaç gün sonra tespit edebildim; kendi yetiştirdiğim tavuklardan biri, ilk kez yumurtladı ve o da yeşil kabuklu oldu. Bu tavuk, günaşırı yumurtluyor, şu ana kadar aynı renkte 3 yumurta oldu" dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Savaş, ''Tavuklar içinde bu tür yumurtlayan 2-3 ırk var. Bunlar bize ait değil, Güney Amerika kökenli. Bunların en önemli özelliği hem yeşil yumurtlamaları hem de kemiklerinin de benzer bir renkte olması'' dedi. Savaş, bu tip yumurtaların diğerlerinden içerik yönünden hiçbir farkı bulunmadığını kaydetti.