Petrol
93.23
-0.15%
Euro
18.4206
0.31%
Dolar
18.5803
-0.25%
Altın
1.024
-0.04%
Borsa
3530
1.32%
Bitcoin
376.900
0.16%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Tecavüzcülere mahkemede linç girişimi

  Adana’da 3 yıl önce E.K.’ya tecavüz ettikleri gerekçesiyle ceza alan 3 sanığın yargılanmasında olay çıktı.
  • 16.06.2012 - 08:55
  Tecavüzcülere mahkemede linç girişimi

  Tecavüzcülere mahkemede linç girişimi #1

  Adana'da 3 yıl önce evden kaçan E.K.'ya (26) sığındığı arkadaşının evinde tecavüz ettikleri suçlamasıyla tutuksuz yargılanan 3 sanık, hapis cezasına çarptırıldı. Sanık ve sanık yakınları karar açıklanınca E.K.'yı linç etmek istedi.

  OLAY NASIL GELİŞTİ?

  İddiaya göre, E.K., 2010'da evleneceklerini düşündüğü erkek arkadaşı C.K. ile cinsel ilişkiye girince, ailesinden tepki gördü. Aile baskısından kaçan K., bir hafta parklarda kaldıktan sonra, önceden tanıdığı arkadaşı Fırat Gezer'e sığındı. Gezer, arkadaşı Barış Lütfi Dağtekin ve Abdullah Eriş de iddiaya göre K.'ya tecavüz etti. Dağtekin'in evinde bir gün alıkonulan K., ertesi gün yalnız olduğu sırada telefonla Haber verdiği polisler tarafından kurtarıldı. Gözaltına alınan 3 şüpheliden Fırat Gezer tutuklandı, diğer 2'si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar haklarında 25'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  "EVDE ZORLA TUTMADIM"

  Davanın tek tutuklu sanığı Gezer de Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanırken tahliye edildi. Suçlamaları kabul etmeyen Gezer, K. ile yaklaşık 2.5 yıldır görüştüklerini belirterek "Daha önce de birçok kez ilişkimiz oldu. Ailesi tarafından da şiddet uygulanan bir kızdır. Telefon açıp yardım istedi. Arkadaşımın dedesine ait eve getirdim. Gece bekçiliği yaptığım için akşam işe gittim. Sabah geldiğimde 2 kez ilişkiye girdik. Evin anahtarı kendisinde vardı. Kendisini pazarlamadım, evde de zorla tutmadım" dedi.

  "İDAM ETSENİZ DAHA İYİYDİ"

  Eriş de K.'nın rızasıyla ilişkiye girdiklerini savundu. Dağtekin ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. K ise 3 kiyşinin kendisine sırayla tecavüz ettiğini söyledi. Mahkeme heyeti, genç kadının İstanbul Adli Tıp Kurumu'nca 'olaydan dolayı ruh sağlığı bozulmuştur' şeklindeki raporu da göz önünde bulundurarak sanıkları 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı. 'Cinsel saldırı' suçundan da sanıklardan Fırat Gezer'i 12 yıl 11 ay, Barış Lütfi Dağtekin'i 12 yıl 2 ay 7 gün, Abdullah Eriş'i de 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, ayrıca sanıkların tutuklanmasına karar verdi.
  Kararın açıklanmasının ardından sanık yakınları mağdur E.K.'yı linç etmek istedi. Polislerin müdahale edip, güçlükle bastırdığı olayda E.K.'ya yumruk atan sanık yakını Çiğdem Çakan mahkeme başkanının talimatıyla gözaltına alındı. Sanık Fırat Gezer de, polis tarafından kelepçelenirken "İdam etseniz daha iyiydi" diye bağırıp, E.K.'ya saldırdı. E.K. polisler tarafından salondan kaçırıldı.


  Görüş Bildir