Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.120
0.85%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  IŞİD'den kaçanlar Türkiye'ye geçmek için bekliyor

  IŞİD'in, Tel Abyad'a yönelik saldırısı sürerken, çatışmalardan etkilenen binlerce insan, Türkiye'ye geçmek için sınıra yığıldı.
  • 02.06.2015 - 14:03
  IŞİD'den kaçanlar Türkiye'ye geçmek için bekliyor

  IŞİD den kaçanlar Türkiye ye geçmek için bekliyor #1

  IŞİD'in denetiminde bulunan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi karşısındaki Tel Abyad ilçesine yönelik, YPG ve Burkan El Fırat Cephesi savaşçıları tarafından Rojava'nın Serêkaniyê kentinin batısı ile Kobani'nin doğu kesiminden başlatılan operasyonda, yer yer şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

  Çatışmalara ABD desteğindeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da destek veriyor. IŞİD'in Tel Abyad'daki stratejik noktalarına yönelik üç günden bu yana kapsamlı hava ve kara harekatı sürdürülüyor.

  BİNLERCE İNSAN SINIRA YIĞILDI

  Çatışma bölgesinden kaçan binlerce Arap, Kürt ve Türkmen Akçakale sınırına dayandı. Sınır hattına yığılan binlerce insan, Türkiye'ye geçmek için işaret bekliyor.

  "BİNLERCE İNSAN AÇ SUSUZ"

  Bölgede yaşananları Milliyet'e değerlendiren HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, çatışmalardan kaçan binlerce insanın sınır hattına ulaştığını ve ulaşmaya çalışan bir o kadar insanın da sınıra doğru hareket halinde olduğunu söyledi. Sınırda bekleyen insanların aç ve susuz olduğunu, yardım yapılması için Vali İzzettin Küçük'le görüşme yaptığını ifade eden Ayhan, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı sınır mahallelerine yığılan binlerce Rojavalı Arap'ın içecek ve yiyecek bulamadığını söyledi.

  "BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR"

  Ayhan, "Bombardıman devam ediyor. Çatışma bölgesinden kaçıp Türkiye'ye sığınmak isteyenler, bekliyor. Türkiye'ye geçmek için yola çıkan ailelere IŞİD izin vermiyor. Çok sayıda telefon aldık, insanlar karşıda çok zor durumda. Sınır hattında binlerce insan bekliyor. Sınırda bekleyen insanların Türkiye'ye alınması için vali ile görüştük. Vali İzettin Küçük bize, büyük bir göç dalgası yaşanabileceğini, bu nedenle bu aşamada alamayacaklarını, bu nedenle gerekli tedbirleri aldıktan sonra sığınmacıları alacaklarını belirtti" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir