Petrol
79.55
-3.79%
Euro
19.5034
-0.05%
Dolar
18.6325
-0.01%
Altın
1.061
0.00%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
321.660
0.06%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Teröre karşı yeni birim kuruldu

  İstanbul'da dün düzenlenen canlı bomba operasyonu yeni kurulan bir birimden yönetildi.
  • 08.03.2012 - 13:24
  Teröre karşı yeni birim kuruldu

  Teröre karşı yeni birim kuruldu #1

  Birimin adı: "Terörist Saldırılara Karşı Komuta Merkezi"

  Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı oluşturulan "Terörist Saldırılara Karşı Komuta Merkezi" (TSKKM) ekipleri, ilk kez dün İstanbul'da düzenlenen ve 14 kilo patlayıcının bulunduğu operasyonda görev aldı. Olağanüstü yetkilerle donatılan TSKKM'de geçmişte "canlı bomba" tecrübesine sahip uzman istihbaratçılarla terörle mücadele ekipleri görev yapıyor.

  14 KİLO PATLAYICI ELE GEÇİRİLMİŞTİ

  İstanbul Bayrampaşa'da dün düzenlenen ve 14 kilo patlayıcının ele geçirildiği operasyonda Türkiye yeni bir terörle mücadele birimiyle tanıştı. TSKKM, kritik operasyonlarda görev yapacak. Olağanüstü yetkililerle donatılan birimde, geçmişte canlı bomba tecrübesine sahip uzman istihbaratçılar ve terörle mücadelede üst düzey görev yapmış ekipler yer alıyor. Ekibin alt biriminde ise takip timleri ve haber elemanları yer alıyor. Mobeselere on-line bağlantıyla teröristin hareketlerinin anlık olarak analiz edildiği birimde, yöneticilerin gerekli hallerde "vur" yetkisi de bulunuyor. Operasyonların startını kırmızı bir düğmeyle alan ekip, düğmeye basıldığı anda hedefteki terörist etkisiz hale getiriliyor. Birimde görev yapanlar, anlık gelişebilecek olaylara müdahale etme becerisine sahip uzman kişilerden oluşurken, birimin ayrıca trafik güzergahını değiştirme, mekanları tahliye etme ve vur emri verme gibi yetkilileri de bulunuyor.

  Terör olaylarına anlık müdahale, bombacıya takip

  Kuruluş amacının şehirlerdeki terörist faaliyetlerine anlık olarak izleyip, müdahale etmek olan birimin öncelikli görevi ise canlı bomba saldırılarına karşı operasyonlarda bulunmak.

  İlk kez dün İstanbul'daki operasyonda görev alan TSKKM timleri, gömülü patlayıcıyla bombalı saldırı gerçekleştireceği belirlenen "Musa" kod adlı teröristi takibe aldı. 40 kişiden oluşan tim, bombacıyı gölge gibi takip etti. Zaman zaman eylemcinin rotasını da değişteren tim, güzergahlarda ise sahte trafik yoğunluğu oluşturdu. Trafik ışıklarına da anlık müdahalelerde bulunan time müdahale etme durumuna karşı da Özel Hareket polislerinden de takviye aldı.

  ONLİNE İZLEME TİMİ

  Teröristin hareketlerini komuta merkezinden mobese ağıyla on-line olarak izleyen tim, operasyon anında kırmızı düğmeye basarak teröristle birlikte 4 kişiyi gözaltına aldı.

  TSKKM timlerinin Ankara'da da göreve başlamak üzere olduğu, ardından diğer kritik illerde görev yerlerinin yaygılaştırılacağı bildirildi


  Görüş Bildir